Co zobaczyć w Budapeszcie? 12 najciekawszych miejsc w stolicy Węgier

Olga
20.03.2025

Stosunkowo bliska odległość od Polski, dobre połączenia i podobieństwa kulturowe między Polską i Węgrami sprawiają, że polscy turyści chętnie odwiedzają Budapeszt. To miasto ma coś dla każdego – zarówno dla miłośników historii, jak i nocnych marków odkrywających legendarne ruin bary. W tym artykule opisujemy, co zobaczyć w Budapeszcie i mamy nadzieję, że to miasto spodoba Ci się tak samo, jak nam.

Krótko o historii Budapesztu

Budapeszt powstał z połączenia trzech miast: Budy, Óbudy i Pesztu w 1873 roku. Historia tego miejsca sięga jednak dużo dalej – już w starożytności znajdowała się tu rzymska osada Aquincum. Później region ten był pod panowaniem Awarów, Słowian, a w końcu Węgrów (Madziarów), którzy osiedlili się tu w IX wieku.

Przez stulecia miasto przechodziło z rąk do rąk – było częścią Królestwa Węgier, potem trafiło pod panowanie osmańskie (1541–1686), a następnie Habsburgów. W XIX wieku stało się jednym z dwóch głównych miast Austro-Węgier. Po I wojnie światowej, po upadku tego imperium, Budapeszt stał się stolicą niepodległych Węgier.

Powiązania historyczne Polski i Węgier

Polaków i Węgrów łączy powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” – i nie jest to przypadek! Przez wieki nasze kraje miały bliskie relacje.

Na przykład: w XIV wieku Węgry i Polska miały wspólnego króla – Ludwika Andegaweńskiego, a jego córka Jadwiga w 1384 roku została królową Polski. Późnej, w XVII wieku Stefan Batory, pochodzący z wtedy jeszcze węgierskiego Siedmiogrodu, został królem Polski. W XIX wieku Polak Józef Bem został dowódcą wojsk węgierskich podczas powstania węgierskiego, a w 1956 roku, podczas powstania węgierskiego przeciw ZSRR, Polacy solidaryzowali się z Węgrami, wysyłając pomoc humanitarną.

co zobaczyć w Budapeszcie? zwiedzanie Budapesztu

Budapeszt – podstawowe informacje

Położenie geograficzne

Budapeszt leży w środkowej części Węgier, w sercu Kotliny Panońskiej, nad rzeką Dunaj. Miasto zajmuje powierzchnię 525 km² i jest podzielone na dwie części: pagórkowatą Budę na zachodnim brzegu rzeki oraz równinny Peszt na wschodnim brzegu.

Dunaj przepływa przez miasto, tworząc wyspy, takie jak Wyspa Małgorzaty i Csepel (jej północna część należy do miasta). Budapeszt znajduje się w strategicznym punkcie Europy Środkowej, co czyni go ważnym węzłem komunikacyjnym i historycznym.

W jakim języku mówi się w Budapeszcie?

W Budapeszcie mówi się po węgiersku (Magyar), który jest językiem urzędowym Węgier. Węgierski należy do rodziny języków ugrofińskich, co odróżnia go od większości języków europejskich należących do rodziny indoeuropejskiej. Jest to język o bogatej historii i ciekawej strukturze gramatycznej.

Jedną z ciekawostek językowych jest fakt, że w węgierskim kolejność nazwiska i imienia jest odwrotna niż w większości języków – najpierw podaje się nazwisko, a potem imię (np. Kovács Péter zamiast Péter Kovács). Taka kolejność jest standardem w dokumentach urzędowych i formalnych sytuacjach. Na pewno zauważysz ten fakt patrząc choćby na tabliczki z nazwami ulic.

W większości turystycznych lub biznesowych miejsc można się spokojnie dogadać po angielsku.

Jaka waluta obowiązuje w Budapeszcie?

Oficjalną walutą Budapesztu i całych Węgier jest forint (HUF). Banknoty występują w nominałach od 500 do 20 000 HUF, a monety od 5 do 200 HUF. Chociaż niektóre miejsca turystyczne akceptują euro, zaleca się korzystanie z forintów ze względu na mniej korzystne kursy wymiany.

Budapeszt w pigułce

Budapeszt to tętniąca życiem stolica, idealna dla młodych ludzi i turystów, o przystępnych cenach i wysokiej jakości życia.

🤑 Koszty życia

☠️ Bezpieczeństwo

☺️ Zadowolenie z życia

🌡️ Średnia temperatura

🛜 Jakość internetu

🏠 Ceny najmu

🏰 Turystyka

🐕 Zwierzęta domowe

Życie w Budapeszcie

Budapeszt to prężne miasto, które zapewnia mieszkańcom dość wysoką jakość życia. Koszty utrzymania są umiarkowane w porównaniu do innych europejskich stolic, a ceny mieszkań i usług są niższe niż w Europie Zachodniej.

Miasto jest dobrze skomunikowane dzięki rozbudowanemu systemowi transportu publicznego (metro, tramwaje, autobusy), co ułatwia codzienne życie. Budapeszt jest także miastem bezpiecznym.

W 2025 roku populacja Budapesztu wynosi około 1 782 240 osób. Jest to największe miasto Węgier i centrum gospodarcze, kulturalne oraz edukacyjne kraju.

Atrakcje turystyczne Budapesztu

Poniżej opiszemy miejsca, które warto zobaczyć w Budapeszcie. Wybraliśmy najbardziej znane i cenione zabytki, które zdążysz zobaczyć w 2-3 dni. Najpierw opisaliśmy atrakcje znajdujące się po wschodniej stronie Dunaju, w dzielnic Peszt, a następnie te z dzielnicy Buda.

Budapeszt Parlament - co zobaczyć w Budapeszcie

Budynek Parlamentu w Budapeszcie

Najbardziej charakterystyczny punkt miasta, znany z pocztówek i wszelkich przewodników. Jego historia sięga końca XIX wieku, kiedy to w 1885 roku rozpoczęto budowę budynku, który miał stać się symbolem nowoczesnych Węgier po upadku monarchii Habsburgów.

Parlament położony jest na wschodnim brzegu Dunaju, w dzielnicy Peszt. Został zaprojektowany przez węgierskiego architekta Imre Steindla w stylu neogotyckim, choć widoczne są także elementy barokowe, szczególnie we wnętrzach.

Budowę ukończono w 1904 roku i od tamtej pory pozostaje największym budynkiem na Węgrzech. Fasada budynku ma 265 metrów długości i 123 metry szerokości, a jego dach zdobią strzeliste wieże. Parlament został zbudowany z kamienia wapiennego, a dach pokryto ceramicznymi dachówkami z manufaktury Zsolnay.

Wnętrze Parlamentu skrywa 691 pomieszczeń i 10 dziedzińców i jest ono dostępne dla turystów, ale wejście do budynku możliwe jest tylko z przewodnikiem. Wycieczki są dostępne w różnych językach, a bilety najlepiej kupować online z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie turystycznym.

W środku Parlamentu można podziwiać kopułę, która jest centralnym punktem, z którego rozchodzi się przestronny korytarz i prowadzi do innych części gmachu. Wysokość kopuły wynosi 96 metrów. Wnętrze zdobią wspaniałe witraże i rzeźby.

Parlament jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego Węgier, czyli węgierskiego parlamentu. Odbywają się tam posiedzenia, a także przechowywane są najważniejsze symbole narodowe, m.in. korona świętego Stefana – insygnium węgierskich królów.

co warto zobaczyć w Budapeszcie - Plac Kossutha

Plac Lajosa Kossutha

Kossuth Lajos tér to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Budapeszcie. To tutaj znajduje się główne wejście do Parlamentu.

Plac nosi imię Lajosa Kossutha, jednego z przywódców rewolucji węgierskiej 1848-1849 roku. Kossuth był szlachcicem, politykiem i mężem stanu, stał się symbolem walki o niepodległość Węgier.

Na placu znajdziemy kilka ciekawych zabytków:

  • pomnik Lajosa Kossutha, bohatera walki o niepodległość Węgier,
  • pomnik Gyuli Andrássyego, węgierskiego polityka i premiera Austro-Węgier,
  • pomnik Józsefa Attili, jednego z najwybitniejszych poetów węgierskich XX wieku, znanego z emocjonalnej i dość pesymistycznej twórczości; pomnik przedstawia Attilę siedzącego na kamiennym postumencie, pogrążonego w zadumie. Pomnik nawiązuje do jego wiersza „A Dunánál” („Nad Dunajem”) i odzwierciedla jego głęboką refleksję nad historią i losem Węgier,
  • pomnik konny Ferenca Rákócziego II, przywódcy powstania antyhabsburskiego na początku XVIII wieku,
  • pomnik Rewolucji 1956 roku upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Węgier – powstanie przeciwko rządom komunistycznym i sowieckiej okupacji. Pomnik ma formę masztu flagowego, na którym zazwyczaj powiewa węgierska flaga z wyciętym środkiem. To symbol nawiązujący do wydarzeń z powstania, kiedy to protestujący Węgrzy wycięli z flagi państwowej komunistyczny herb, pozostawiając w niej pusty otwór.

Plac jest ważnym punktem turystycznym i komunikacyjnym – kursują tu autobusy, tramwaje, w pod placem przebiega czerwona stacja metra.

Plac Kossutha jest miejscem ważnych uroczystości państwowych i demonstracji politycznych, a co roku 20 sierpnia Węgrzy świętują tutaj Dzień św. Stefana, patrona kraju, pierwszego króla Węgier.

Buty nad brzegiem Dunaju w Budapeszcie

Buty nad brzegiem Dunaju

Idąc od Parlamentu wzdłuż rzeki w kierunku Mostu Łańcuchowego, natykamy się na pomnik w formie butów rozrzuconych nad brzegiem Dunaju. Warto przystanąć tutaj na chwilę, ponieważ jest to poruszające i wyjątkowe miejsce.

Przed II wojną światową na Węgrzech mieszkało około 825 000 Żydów, co stanowiło jedną z największych społeczności żydowskich w Europie Środkowej. Jednak sytuacja Żydów na Węgrzech w czasie wojny była nieco inna niż w Polsce – początkowo Węgry były sojusznikiem III Rzeszy i prowadziły własną politykę antyżydowską (m.in. ograniczano im dostęp do zawodów czy własności), ale masowa eksterminacja Żydów na wielką skalę zaczęła się dopiero w 1944 roku. Szacuje się, że w egzekucjach na miejscu oraz w obozach koncentracyjnych (głównie w Auschwitz) zginęło 565 000 Żydów węgierskich.

Co oznaczają buty nad brzegiem Dunaju? Jest to pomnik upamiętniający tragiczną śmierć Żydów węgierskich, którzy zostali zamordowani przez faszystowską organizację Strzałokrzyżowców (Nyilaskeresztes Párt) w latach 1944–1945. Byli oni zmuszani do zdejmowania butów – cennego towaru w tamtych czasach – po czym byli rozstrzeliwani nad rzeką, a ich ciała wpadały do wody. Strzałokrzyżowcy podczas II wojny światowej kolaborowali z III Rzeszą i doprowadzili do ludobójstwa na terenie Węgier.

Pomnik powstał w 2005 roku, a jego autorami są filmowiec Can Togay i rzeźbiarz Gyula Pauer. Składa się z 60 par żeliwnych butów, wśród nich są zarówno modele męskie, damskie, jak i dziecięce.

Most Łańcuchowy

Idąc dalej wzdłuż rzeki dojdziemy do tego pięknego mostu, łączącego dwie historyczne części miasta – Budę i Peszt.

Most został zaprojektowany przez angielskiego inżyniera Williama Tierneya Clarka i zbudowany pod nadzorem szkockiego inżyniera Adama Clarka. Otwarto go w 1849 roku i był to pierwszy stały most w Budapeszcie. 

Budowa mostu była finansowana z inicjatywy hrabiego Istvána Széchenyiego, który uznał, że miastu potrzebny jest solidny, całoroczny most zamiast drewnianych przepraw promowych. Most otrzymał nazwę na cześć swojego fundatora (Széchenyi Lánchíd).

Most ma 379 metrów długości i opiera się na dwóch kamiennych pylonach w stylu klasycystycznym. Ma wiszącą konstrukcją, w której stalowe łańcuchy podtrzymują nawierzchnię mostu. Na obu końcach mostu znajdują się potężne rzeźby lwów.

Most Łańcuchowy jest nie tylko ważnym szlakiem komunikacyjnym, ale też jedną z największych atrakcji turystycznych Budapesztu. Często organizowane są na nim marsze, biegi czy różne wydarzenia kulturalne. Jest to też jedno z ulubionych miejsc turystów na pamiątkowe zdjęcie. W nocy jest pięknie oświetlony.

Bazylika św. Stefana

Zostajemy jeszcze na wschodnim brzegu rzeki, w dzielnicy Peszt. W centrum Pesztu, przy Placu św. Stefana, niedaleko alei Andrássyego i Dunaju znajduje się jeden z najważniejszych i największych kościołów na Węgrzech, poświęcony pierwszemu królowi Węgier, św. Stefanowi (Szent István). 

Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1851 roku, ale trwała aż 54 lata, ponieważ pierwotna kopuła zawaliła się w 1868 roku.

Ostatecznie ukończono ją w 1905 roku, a głównymi architektami byli József Hild, Miklós Ybl i József Kauser. Została zbudowana w stylu neoklasycystycznym, z monumentalną kopułą o wysokości 96 metrów (taką samą jak Parlament Węgierski – jest to symboliczna liczba nawiązująca do roku założenia państwa węgierskiego, 896).

Wnętrze jest bogato zdobione freskami i mozaikami wykonanymi przez wybitnych węgierskich artystów, takich jak Károly Lotz. W bazylice znajdują się też ogromne organy, a dzięki świetnej akustyce bazyliki często są tu organizowane koncerty muzyki klasycznej i sakralnej.

W Kaplicy św. Stefana przechowywana jest jego prawa dłoń, zwana „Świętą Prawicą” (Szent Jobb). Jest to jedna z najważniejszych relikwii na Węgrzech.

Bazylika jest otwarta dla turystów, ale w czasie mszy obowiązuje cisza i szacunek dla wiernych. Wejście jest darmowe, ale trzeba uiścić niewielką opłatę za zwiedzanie kopuły. Z góry rozpościera się piękna panorama miasta.

plac bohaterów w Budapeszcie

Aleja Andrássyego

Aleja Andrássyego to reprezentacyjna ulica Budapesztu. Łączy Plac Erzsébet w centrum miasta z Placem Bohaterów i biegnie przez elegancką dzielnicę Terézváros. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznawana za jedną z najpiękniejszych ulic Europy.

Aleja ma długość 2,3 km i biegnie prosto od centrum Pesztu do Parku Miejskiego (Városliget). Pod aleją przebiega najstarsza linia metra w kontynentalnej Europie – M1, otwarta w 1896 roku.

Aleja Andrássyego została zaprojektowana w latach 1870-1876 jako elegancki bulwar inspirowany ulicami paryskimi.

Nazwana została na cześć premiera Węgier Gyuli Andrássyego, który odegrał kluczową rolę w modernizacji Budapesztu. Była miejscem zamieszkania arystokracji i bogatych mieszczan, dlatego do dziś pełna jest pięknych pałaców i kamienic.

Najważniejsze atrakcje przy Alei Andrássyego to:

🔹 Opera Węgierska – opisuję poniżej.

🔹 Pałace i rezydencje arystokratyczne – wiele z nich zachowało oryginalne, XIX-wieczne zdobienia i wnętrza. Niektóre są dziś ambasadami lub luksusowymi hotelami.

🔹 Dom Terroru (Terror Háza) – muzeum poświęcone ofiarom nazizmu i komunizmu na Węgrzech, znajdujące się w dawnym budynku tajnej policji.

🔹 Plac Bohaterów (Hősök tere) – koniec alei, wielki plac z Pomnikiem Tysiąclecia i kolumnadą z posągami najważniejszych postaci węgierskiej historii. Czytaj więcej poniżej 🙂

🔹 Városliget (Park Miejski) – jeden z największych parków w Budapeszcie, w którym znajdują się Łaźnie Széchenyiego, Zamek Vajdahunyad i zoo. Atrakcje te rozwinęłam w dalszej części artykułu.

Opera Węgierska - atrakcje Budapesztu

Opera Węgierska

Budynek opery w Budapeszcie został zbudowany w latach 1875-1884 według projektu Miklósa Ybla, jednego z najwybitniejszych architektów XIX wieku. Ufundował go cesarz Franciszka Józefa, który postawił warunek, że budynek nie może być większy niż Opera Wiedeńska – ale pozwolono, by był piękniejszy i miał lepszą akustykę.

Oficjalne otwarcie odbyło się 27 września 1884 roku, a na inauguracji obecny był sam fundator, cesarz Franciszek Józef.

Budynek zaprojektowano w stylu neorenesansowym z elementami barokowymi. Fasada ozdobiona jest rzeźbami największych kompozytorów: Beethovena, Mozarta, Liszta i Ferenca Erkela, wybitnego kompozytora, twórcy hymnu węgierskiego. Wnętrza opery zdobią złote ornamenty, freski Károlya Lotza i imponujące marmurowe schody. Żyrandol w sali głównej waży 3 tony i pochodzi z Wiednia.

co zobaczyć w Budapeszcie - plac bohaterów

Plac Bohaterów

Znajduje się na końcu Alei Andrássyego, przed wejściem do Parku Miejskiego (Városliget).

Plac Bohaterów w Budapeszcie powstał w 1896 roku na obchody 1000-lecia państwa węgierskiego.

Centralnym elementem jest Pomnik Tysiąclecia, upamiętniający przybycie Madziarów do Kotliny Panońskiej w 896 roku. Pomnik to kolumna o wysokości 36 metrów z posągiem archanioła Gabriela, który trzyma koronę św. Stefana i apostolskie krzyże. U podstawy kolumny znajdują się rzeźby księcia Árpáda i sześciu wodzów, którzy prowadzili Madziarów na tereny dzisiejszych Węgier.

Po obu stronach placu stoją posągi najważniejszych postaci węgierskiej historii, m.in. Stefana I, Macieja Korwina i Lajosa Kossutha.

Po lewej stronie placu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie można podziwiać dzieła Rembrandta, Rubensa czy El Greco. Natomiast po prawej stronie mamy galerię sztuki współczesnej – Pałac Sztuki (Műcsarnok).

Park Miejski w Budapeszcie - c warto zobaczyć w Budapeszcie

Városliget (Park Miejski w Budapeszcie)

Tuż za Placem Bohaterów znajduje się wejście do Parku Miejskiego, który jest największym parkiem w mieście, zajmuje powierzchnię 120 hektarów. To zielone płuca Budapesztu, popularne zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.

W XVIII wieku był terenem podmokłym, ale w XIX wieku przekształcono go w park w stylu angielskim. W 1896 roku był główną areną wystawy światowej z okazji 1000-lecia Węgier. W 2010 roku rozpoczęto modernizację parku, by uczynić go jednym z najbardziej nowoczesnych terenów rekreacyjnych w Europie.

Na terenie Parku znajduje się wiele wspaniałych atrakcji, wśród nich:

Zamek Vajdahunyad

Bajkowy zamek nie jest prawdziwym zamkiem, powstał w 1896 roku jako atrakcja wspomnianej wystawy z okazji 1000-lecia Węgier. Architekt Ignác Alpár zaprojektował tymczasową drewnianą konstrukcję, przedstawiającą różne style architektoniczne Węgier. Budowla stała się tak popularna, że w 1908 roku postanowiono odbudować ją z kamienia i cegły.

Znajdują się tu elementy architektury romańskiej (inspirowane klasztorem w Pécs, portal i surowe kamienne mury), gotyckiej (główna fasada wzorowana na prawdziwym zamku Vajdahunyad w Rumunii, z wysoką wieżą i ostrołukowymi oknami) oraz romańskiej i barokowej (bogato zdobione detale, inspirowane pałacami i kościołami).

co zobaczyć w Budapeszcie - Staw zamkowy i lodowisko
Staw zamkowy i lodowisko

Zamek Vajdahunyad otoczony jest stawem. Latem można wynająć tu łódkę lub rower wodny, a zimą zamienia się w ogromne lodowisko o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych, jedno z najstarszych i największych w Europie.

Lodowisko zostało tutaj utworzone już w 1870 roku i przeszło gruntowną renowację w latach 2009-2011. Oprócz miejsca do jazdy rekreacyjnej, wydzielono tutaj pełnowymiarowe boisko do hokeja. Jest miejscem wielu wydarzeń, wystaw, zawodów – w 2012 roku na przykład zorganizowano tu mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim.

Lodowisko działa zazwyczaj od listopada do lutego. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić tutaj. W „godzinach szczytu” osoba dorosła zapłaci około 40 złotych, dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie. Możliwe jest również zakupienie karnetu na kilka wejść i wypożyczenie łyżew.

Latem można tutaj wypożyczyć łódkę, SUPy i rowery wodne. Cena za 30-minutową przejażdżkę to ok. 30-40 zł. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Ogród Zoologiczny i Botaniczny

To jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie, otwarty w 1866 roku. W czasie II wojny światowej został poważnie zniszczony, a wiele zwierząt niestety zginęło. W latach 90. XX wieku przeszedł gruntowną renowację i dziś znajduje się tu ponad 1000 gatunków zwierząt oraz imponująca kolekcja roślin egzotycznych i lokalnych.

Ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzisz na oficjalnej stronie zoo.

Łaźnie Széchenyiego - co zobaczyć w Budapeszcie
Łaźnie Széchenyiego

W samym sercu parku Városliget znajdują się kompleks łaźni termalnych i jest to miejsce szczególne, nie tylko ze względu na swoje ciepłe wody termalne, ale również z powodu swojej imponującej architektury i długiej historii.

Łaźnia Széchenyiego powstała na podstawie wód termalnych, które były znane i wykorzystywane przez Węgrów już od czasów imperium rzymskiego. Jednak to dopiero w 1913 roku zdecydowano o budowie nowego kompleksu kąpielowego, który miał pomieścić rosnącą liczbę turystów i mieszkańców korzystających z leczniczych właściwości wód. Autorem projektu Gyoza Czigler.

Budynek jest zaprojektowany w stylu neobarokowym, z elementami renesansowymi i barokowymi, co sprawia, że łaźnia wygląda niczym pałac.

Z wód termalnych można korzystać w części wewnętrznej i zewnętrznej, łącznie znajduje się tu 15 basenów. Mamy tu zbiornik z wodą o temperaturze 40°C, która pomaga w leczeniu reumatyzmu, baseny z wodą o różnych temperaturach, w tym zimne baseny dla odświeżenia, sauny i parowe łaźnie, salę masaży i zabiegów leczniczych.

Basen zewnętrzny to jeden z największych basenów termalnych na świeżym powietrzu w Europie, o powierzchni 586 m², z wodą o temperaturze od 28 do 38°C, w zależności od pory dnia i sezonu. Woda w basenie pochodzi z wód termalnych z głębokości 1256 metrów.

Woda termalna w Széchenyi jest bogata w sól, wapń, magnez i inne minerały, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, pomagają w leczeniu chorób stawówreumatyzmuzaburzeń krążenia oraz chorób skórnych. Dzięki tym właściwościom, kąpiele w termach są traktowane jako lecznicze.

Naprawdę jest tu masa atrakcji, także dla dzieci. Z basenów można korzystać cały rok, my byliśmy w Budapeszcie w lutym i świetnie się bawiliśmy, przechodząc na baseny zewnętrzne w samych strojach kąpielowych 😀

Łaźnie są czynne codziennie – od 6:00 do 22:00. Zdarzają się wyjątki, takie jak zamknięcia na konserwację, więc warto sprawdzić przed planowaną wizytą. Dorośli płacą około 5 000–6 000 HUF (~ 60–75 PLN) w zależności od dnia tygodnia i sezonu. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

hala targowa w Budapeszcie - atrakcja

Centralna Hala Targowa Nagyvásárcsarnok

Wielka Hala Targowa znajduje się w na południowym krańcu ulicy Váci utca, niedaleko mostu Wolności. Zostajemy więc jeszcze w dzielnicy Peszt, nieco na południe od ścisłego centrum miasta. Jest to największy i najbardziej znany targ w Budapeszcie, a zarazem jedna z piękniejszych hal targowych w Europie.

Hala została zaprojektowana przez Samuela Petza i otwarta w 1897 roku. Podczas II wojny światowej hala została poważnie uszkodzona, ale została odrestaurowana i ponownie otwarta w latach 90. Budynek reprezentuje styl neogotycki.

Wielka Hala Targowa to świetne miejsce na kupno pamiątek. Pierwszym produktem, który rzuca się w oczy po wejściu do Hali jest oczywiście słynna węgierska papryka. Jest dostępna w wielu wersjach – można ją kupić w całości (suszone papryczki zwisają ze stoisk), sproszkowaną, w postaci past, przecierów. Papryka może być słodka (édes), ostra (csípős) i wędzona.

Poza papryką warto zwrócić uwagę na Tokaj, słodkie, deserowe wino, jedno z najstarszych win świata. Równie popularne jest wino Egri Bikavér („Bycza krew z Egeru”) – wytrawne czerwone, o intensywnym aromacie.

Węgrzy słyną również z wyrobów wędliniarskich i kiełbas, które można kupić spakowane próżniowo i bez problemu przewieźć do Polski. Csabai kolbász i Gyulai kolbász to regionalne odmiany z chronioną nazwą pochodzenia. Na uwagę zasługują też niezłe sery i miód akacjowy.

Można tutaj kupić nie tylko produkty spożywcze, ale również lokalne rękodzieło.

wjeżdżającą Kolejka linowa na Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie

Kolejka linowa na Wzgórze Zamkowe – Budavári Sikló

Budavári Sikló to jedna z największych atrakcji Budapesztu – krótka, ale super klimatyczna kolejka linowo-terenowa, która łączy brzeg Dunaju z Wzgórzem Zamkowym.

Kolejka linowa uruchomiona została w 1870 roku i była drugą tego typu w Europie. Została zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana w 1986 roku z zachowaniem oryginalnego stylu. Ma dwie klasyczne, drewniane kabiny o nazwach „Gellért” i „Margit” – każda z nich ma trzy poziomy, dzięki czemu pasażerowie zawsze siedzą poziomo, mimo stromizny.

Przejazd trwa tylko około 1,5 minuty, ale widoki i przejazd są warte wydanych na bilet pieniędzy 😉 W 2025 roku bilet dla osoby dorosłej w jedną stronę kosztował około 35 złotych.

Kolejka jest otwarta codziennie od 7:30 do 22:00, jeździ co 5–10 minut, w zależności od ruchu. W sezonie letnim może być kolejka turystów, szczególnie w okolicach zachodu słońca, więc warto przyjść wcześnie rano lub wieczorem.

widok na zamek w Budapeszcie - artykuł co zwiedzić w Budapeszcie

Zamek Królewski (Budavári Palota)

Zaczynamy zwiedzanie zachodniej części Budapesztu, czyli Budy. Mamy tutaj ogromny kompleks pałacowy położony na Wzgórzu Zamkowym (Várhegy). Zamek był dawną siedzibą królów węgierskich. Fasada zamku rozciąga się na kilkaset metrów – monumentalna, klasycystyczno-barokowa forma z kopułą centralną dominuje nad panoramą Budapesztu.

Początki budowli sięgają XIV wieku, kiedy to z inicjatywy księcia Stefana powstał na Wzgórzu pierwszy zamek. Był on wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany – szczególnie w czasach króla Macieja Korwina (XV w.), kiedy osiągnął renesansowy rozkwit. Ostateczny, barokowy kształt nadała mu habsburska przebudowa w XVIII wieku.

Podczas II wojny światowej został niemal całkowicie zniszczony – odbudowano go w stylu uproszczonego historyzmu w latach 50. i 60. XX wieku.

Główne wejście do zamku prowadzi przez Dziedziniec Lwów ozdobiony dwoma majestatycznymi rzeźbami lwów. Zamek nie pełni dziś funkcji pałacowych – mieści muzea i instytucje kulturalne.

Znajduje się tu Węgierska Galeria Narodowa z ogromną kolekcją sztuki węgierskiej – od średniowiecznych ikon po sztukę współczesną. Ciekawe jest też Muzeum Historii Budapesztu, które ukazuje dzieje miasta od czasów rzymskich. W podziemiach zachowane zostały fragmenty średniowiecznych murów.

W zamku zjedziemy najważniejszą bibliotekę Węgier, posiadająca miliony woluminów, rękopisów i starodruków – Bibliotekę Narodową im. Széchényiego.

Z zamku roztacza się przepiękna panorama, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Nie ma jednego wspólnego biletu obejmującego wszystkie instytucje. Każde muzeum ma osobny bilet, zazwyczaj w cenie ok. 3 000–4 000 HUF (ok. 35–50 zł). Na dziedziniec zamku można wejść za darmo.

Godziny otwarcia zamku, listę ciekawych wydarzeń i ceny biletów można sprawdzić tutaj.

widok na wieżyczki baszty rybackiej w Budapeszcie

Baszta Rybacka

Baszta Rybacka (Halászbástya) została zbudowana w latach 1895–1902 jako część programu upiększania Budapesztu z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego (1896).

Zaprojektował ją Frigyes Schulek, ten sam architekt, który odrestaurował pobliski Kościół Macieja. Trzeba przyznać, że Schulek stworzył budowlę z rozmachem! Baszta wygląda jak bajkowy zamek, jest zbudowana w stylu neoromańskim, ma siedem wieżyczek, a każda z nich symbolizuje jedno z siedmiu węgierskich plemion, które osiedliły się na Nizinie Panońskiej w 896 roku. Inne cechy charakterystyczne Baszty to białe wapienne mury, arkady, kolumny, detale rzeźbiarskie, dekoracyjne schody i tarasy prowadzące na różne poziomy.

Pochodzi prawdopodobnie od średniowiecznego cechu rybaków, który miał bronić tego odcinka murów miejskich.

Mimo że wygląda jak zamek, nigdy nie pełniła funkcji militarnej. To czysto dekoracyjna konstrukcja, zaprojektowana dla estetyki i turystyki. Rozciąga się z niej niesamowita panorama na Dunaj, Parlament, Most Łańcuchowy i Peszt. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do robienia zdjęć w Budapeszcie 🙂

Wstęp na niższe tarasy jest darmowy. Górne tarasy (wieżyczki) płatne, ale tanio – kilka euro / kilkaset forintów. Najlepiej przyjść rano lub o zachodzie słońca – w pierwszym przypadku mamy szansę na mniejsze tłumy, za to przy zachodzie słońca światło jest idealne do fotografowania.

widok na kościół Macieja i Basztę rybacką w Budapeszcie

Kościół Macieja

Tuż obok Baszty Rybackiej znajduje się jeden z najbardziej imponujących kościołów w Europie Środkowej – Kościoła Macieja (Mátyás-templom). Pierwotnie zbudowany w XIII wieku, po odbiciu Budy z rąk Tatarów, w obecnej formie pochodzi głównie z okresu gotyckiego (XIV–XV w.), choć z licznymi przebudowami.

Nazwa pochodzi od króla Macieja Korwina, który dwukrotnie brał tu ślub. Jest to miejsce, w którym odbywały się śluby monarchów, ale i miejsce koronacji królów węgierskich – m.in. cesarz Franciszek Józef został tu koronowany w 1867 r. na króla Węgier.

Kościół prezentuje styl gotycki z elementami neogotyku. Został zrekonstruowany w XIX w. przez Frigyesa Schulka – tego samego, który zaprojektował pobliską Basztę Rybacką. Następnie po zniszczeniach wojennych został odbudowany w latach 60. i 70.

Cechą charakterystyczną budowli jest kolorowy dach pokryty ceramiką Zsolnaya, która ma wzór w romby i pięknie mieni się w słońcu. Zsolnay to manufaktura powstała w połowie XIX wieku w Peczu, która zasłynęła z produkcji pięknej ceramiki, terakoty i kafli przy użyciu techniki eozynowej, dzięki której kamionka otrzymuje charakterystyczny metaliczny połysk. Ich wyroby zdobią również wiele innych budynków w Budapeszcie.

Kolejnymi elementami architektury kościoła są: smukła wieża z zegarem – doskonale widoczna z wielu miejsc Budapesztu, bogato zdobione portale i rzeźby oraz wnętrze z malowidłami i złotymi detalami, w klimacie romantycznego gotyku.

Na oficjalnej stronie można sprawdzić godziny otwarcia i zakupić bilety. Bilety do kościoła można wykorzystać w dowolnym dniu i godzinie, natomiast bilety na wieżę widokową należy kupić na konkretny dzień i godzinę.

widok na dunaj i górę gellerta w Budapeszcie

Góra Gellérta

Tuż przy Moście Wolności znajduje się Góra Gellerta, strome wzgórze o wysokości ok. 235 m n.p.m. To miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym, religijnym i turystycznym.

Nazwa pochodzi od św. Gellérta– misjonarza i męczennika, który według legendy w XI wieku został zrzucony przez pogan z góry w beczce za szerzenie chrześcijaństwa. U stóp wzgórza znajduje się kościół skalny, poświęcony jego pamięci.

Na Górze Gellérta możemy zobaczyć Pomnik Wolności wzniesiony w 1947 r., który przedstawia kobietę trzymająca liść palmowy – symbol pokoju, wolności i odrodzenia. Początkowo był to pomnik ku czci Armii Radzieckiej, która „wyzwoliła” Węgry spod okupacji nazistowskiej; po upadku komunizmu usunięto oczywiście sowieckie symbole i przekształcono pomnik w symbol ogólnie pojętej wolności.

Na wzgórzu znajduje się też cytadela zbudowana przez Austriaków po Wiośnie Ludów (1848–49), by kontrolować miasto. Obecnie cytadela to głownie punkt widokowy, miejsce wystaw, działają tutaj też dyskoteka i restauracja.

Ruin bary w Budapeszcie - atrakcje w Budapeszcie

Ruin bary w Budapeszcie

Ruin bary to unikatowe miejsca, jakich nie znajdziesz w innych częściach Europy 😉 Są to puby i bary urządzone w opuszczonych budynkach, podwórkach kamienic lub starych fabrykach. Powstawały głównie w dzielnicy VII (Erzsébetváros) – w starym żydowskim kwartale Budapesztu.

Pomysł narodził się na początku XXI wieku, kiedy młodzi ludzie zaczęli adaptować zaniedbane, często przeznaczone do rozbiórki miejsca na bary i kluby.

Cechą charakterystyczną ruin barów jest eklektyczny, artystyczny i „postapokaliptyczny” wystrój, który tworzą stare meble, neonowe znaki, porośnięte ściany, różne „znalezione” przedmioty. W barach można napić się lokalnego piwa lub wina, posłuchać muzyki na żywo, tańczyć lub po prostu posiedzieć w klimatycznym wnętrzu z grupą znajomych.

Najbardziej znane ruin bary w Budapeszcie to Szimpla Kert – „matka wszystkich ruin barów”, absolutny klasyk i must-see, Instant-Fogas – ogromny kompleks klubowo-barowy z wieloma parkietami, Mazel Tov – bardziej elegancki ruin bar z kuchnią bliskowschodnią i piękną szklarnią.

Co zjeść w Budapeszcie?

Będąc w stolicy węgier, nie możesz przejść obojętnie obok lokalnej kuchni. Większość dań smakuje Polakom, wiele z nich stało się popularnych także w naszym kraju.

  1. Zupa gulaszowa – węgierska klasyka! Zupa z wołowiną, papryką, ziemniakami i kminkiem, lekko pikantna. Uwaga: to nie to samo co nasz gulasz „na talerzu” – Węgrzy jedzą gulasz głównie jako zupę.
  2. Pörkölt – mięsny gulasz (najczęściej wołowy lub wieprzowy) w gęstym sosie paprykowym, podawany z kluseczkami (nokedli).
  3. Langosz – smażony na głębokim oleju placek drożdżowy – najczęściej z kwaśną śmietaną, serem i czosnkiem, idealny street food – tanio, tłusto i pysznie.
  4. Kürtőskalács (trdelnik / kołacz) – ciasto zawijane wokół walca, pieczone na ogniu, posypywane cukrem, cynamonem, kakao – idealne na spacer po mieście.
  5. Leczo – z papryką, cebulą, pomidorami, z kiełbasą lub wege
  6. Gołąbki w węgierskim stylu – kapusta nadziewana mięsem i ryżem, duszona w sosie pomidorowo-paprykowym.
  7. Tort Dobosa – ciasto czekoladowo-karmelowe z wieloma warstwami biszkoptu i twardą karmelową polewą.
  8. Túró Rudi – kultowe węgierskie batoniki twarogowe, oblane czekoladą.
likier Unicum w Budapeszcie atrakcje

Co wypić w Budapeszcie?

  1. Palinka – bardzo mocna węgierska wódka owocowa (śliwka, morela, gruszka) – często ma 40–50%.
  2. Unicum – ziołowy likier, coś jak „węgierski Jägermeister”.
  3. Wina – zwłaszcza Tokaj (słodkie białe) i Egri Bikavér (Bycza Krew) – wytrawne czerwone.
  4. Fröccs – wino zmieszane z wodą gazowaną, bardzo popularne latem.

Muzeum likieru Unicum w Budapeszcie

Unicum to ziołowy likier, który po raz pierwszy powstał w 1790 roku na Węgrzech, a jego receptura została opracowana przez Józsefa Zwacka. Jest to jedna z najstarszych marek alkoholi na Węgrzech, znana przede wszystkim z tego, że jej receptura jest tajemnicą rodzinną.

Jeśli masz więcej czasu, proponujemy Ci wizytę w muzeum Unicum, które znajduje się przy Rákóczi utca 58. W muzeum można zobaczyć historię likieru Unicum i jego produkcyjne procesy. Oczywiście nie brakuje także ekspozycji butelek w różnych wersjach oraz innych ciekawostek związanych z tym trunkiem.

Muzeum oferuje degustacje Unicum, które pozwalają poznać różne warianty tego likieru – w tym Unicum Classic oraz bardziej nowoczesne wersje jak Unicum Szilva (śliwka).

FAQ

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Budapesztu?

Na zwiedzanie Budapesztu warto przeznaczyć 3–4 dni. To wystarczający czas, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje po obu stronach Dunaju – Budzie i Peszcie. Jeśli chcesz odwiedzić również termy, parki i udać się na spokojniejsze spacery, warto zostać nawet 5 dni. Dodatkowy dzień można poświęcić np. na wycieczkę do Szentendre lub nad jezioro Balaton.

Czy w Budapeszcie jest bezpiecznie?

Tak, Budapeszt jest bezpiecznym miastem, szczególnie w centrum i w popularnych dzielnicach turystycznych. Jak zawsze, warto uważać na kieszonkowców w tłocznych miejscach (metro, okolice Váci utca czy mostów). Unikaj samotnych spacerów nocą po mało oświetlonych ulicach.

Czy warto jechać do Budapesztu?

Zdecydowanie tak! Budapeszt to jedno z najpiękniejszych miast Europy Środkowej – łączy piękną architekturę, historię, bogate życie kulturalne i relaks w słynnych termach. Do tego świetna kuchnia, piękne widoki i zachody słońca nad Dunajem – czego chcieć więcej?

Kiedy najlepiej jechać do Budapesztu?

Najlepszy czas na wizytę to wiosna (kwiecień–czerwiec) oraz wczesna jesień (wrzesień–październik) – temperatury są przyjemne (ok. 20–25°C), miasto tętni życiem, a nie ma jeszcze tak wielu turystów jak latem. Zima bywa chłodna, ale Budapeszt w świątecznym klimacie też ma swój urok.

Jakie pamiątki przywieźć z Budapesztu?

Papryka (suszona lub w proszku), salami Pick, próżniowo pakowane kiełbasy, porcelana Herend lub Zsolnay, wino Tokaj lub Egri Bikavér, likier Unicum, rękodzieło z targów (np. koronkowe serwetki, ceramika). Popularne są też kosmetyki i sole do kąpieli z wodą termalną.

Ile kosztuje obiad w Budapeszcie?

W lokalnej restauracji (étkezde) – 10–15 euro, w średniej klasy restauracji – 15–25 euro, a w bardziej ekskluzywnych lokalach – od 40 euro w górę. Warto spróbować lokalnych dań jak gulasz, langosz czy zupa rybna halászlé.

Ile kosztuje kawa w Budapeszcie?

Espresso w kawiarni kosztuje zwykle 1–1,50 euro, cappuccino – 2–3,50 euro. W kawiarniach w centrum ceny mogą być trochę wyższe, ale nadal dość przystępne.

Czy w Budapeszcie jest drogo?

Budapeszt jest tańszy niż wiele zachodnioeuropejskich stolic, chociaż ceny powoli rosną. Nadal można zjeść i wypić dobrze bez wydawania fortuny, zwłaszcza poza głównymi atrakcjami turystycznymi.

Czy można pić wodę z kranu w Budapeszcie?

Tak, woda z kranu w Budapeszcie jest bezpieczna do picia. Pochodzi z naturalnych źródeł, a miasto słynie z wysokiej jakości wód termalnych i mineralnych. Smak może się różnić od tego, do którego jesteś przyzwyczajony, ale jest w pełni bezpieczna.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Cię do zwiedzenia stolicy Węgier 🙂 Niezależnie od tego, czy planujesz romantyczny weekend, city break z przyjaciółmi czy dłuższą podróż – stolica Węgier z pewnością Cię zachwyci. Jeśli ruszasz z Polski, to warto zaplanować trasę tak, by po drodze zatrzymać się też w Wiedniu – to idealne połączenie dwóch europejskich stolic.

5/5 - (1 vote)
Data aktualizacji: 23.04.2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *