Najlepsze i najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie – 8 propozycji

Najlepsze i najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie – 8 propozycji

W naszym artykule odkryjesz najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie. Każde z tych miejsc ma swoją niepowtarzalną atmosferę i charakterystyczny urok. Świąteczna magia unosi się w powietrzu, a miasta w Europie przekształcają się w bajkowe krainy, ozdobione tysiącami lampek i kolorowymi dekoracjami. To czas, gdy najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe rozkwitają na starówkach, placach i ulicach, tworząc niepowtarzalny klimat, który trudno opisać słowami. Warto w okresie przedświątecznym wyskoczyć na krótki city break i poczuć magię świąt.

najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie - Jarmark świąteczny w Gdańsku

1. Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie – Gdańsk, Polska

Na pierwszym miejscu nasz rodzimy jarmark. Od wielu lat gdański jarmark jest chętnie odwiedzany przez turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie. W 2023 roku gdański jarmark zajął drugie miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2023. Głosowało w nim ponad 48 tysięcy internautów. Pierwsze miejsce zajął jarmark w Budapeszcie, a trzecie w Krajowej (Rumunia).

Na gdańskim jarmarku można znaleźć piękne ręcznie wykonane prezenty, ozdoby choinkowe oraz lokalne produkty, takie jak wypieki, miód, ozdoby z bursztynu i ceramika. Atmosfera jest wypełniona świątecznymi dźwiękami, gdy zespoły muzyczne i chóry wykonują tradycyjne kolędy.

Nieodłącznym elementem jest także duża choinka, która zdobi Rynek Główny, tworząc efektowną iluminację w godzinach wieczornych. Na jarmarku nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych, włącznie z karuzelą i możliwością spotkania z Mikołajem.

Gdański jarmark jest świetnie zorganizowany, na stronie internetowej znajdują się wszystkie informacje dla wystawców i odwiedzających, są podane lokalizacje parkingów, wskazówki dla mieszkańców itd. Na każdym jarmarku dostępne są świąteczne gadżety, np. magnesy, kubki, a część dochodu z ich sprzedaży przeznaczana jest na Fundację Hospicyjną.

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze

2. Praga, Czechy

Nasi południowi sąsiedzi słyną z pięknych jarmarków świątecznych, a jeden z najładniejszych znajduje się oczywiście w Pradze. Historyczna, przepiękna zabudowa starego miasta dodaje uroku temu wydarzeniu. Głównym miejscem, gdzie odbywa się ten uroczy jarmark, jest Staroměstské náměstí, czyli Rynek Staromiejski. Plac otoczony jest pięknymi, zabytkowymi budynkami i dominuje nad nim piękny chór gotyckiego kościoła Matki Bożej przed Týnem. Na jarmarku można kupić typowe czeskie przysmaki, pierniczki, trdelník, szaszłyki, grzane wino, grillowaną kiełbaskę, a także rękodzieło: szklane bombki, serwetki i wyroby z drewna.

Wycieczka do Pragi to idealny pomysł na przedświąteczny wypad. W ciągu dnia zapraszamy Cię do zwiedzania miasta z naszym przewodnikiem, a wieczorem, gdy jarmark świąteczny w Pradze rozbłyśnie tysiącem lampek, możesz się oddać degustacji lokalnych specjałów i kupić przepiękne pamiątki.

Jarmark bożonarodzeniowy w Essen - najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

3. Essen, Niemcy

Być może nie jest to oczywisty kierunek turystyczny, ale zapewniamy, że warto wybrać się do Zagłębia Ruhry nie tylko po to, żeby zobaczyć jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Jarmark oferuje wspaniałe tradycyjne dania, grzane wino i prażone migdały.

Świąteczny jarmark Essen odbywa się na placu Willy-Brandta-Halle oraz wokół katedry Essen, tworząc malowniczy krajobraz. Setki kolorowych lampek, ozdób choinkowych i tradycyjnych drewnianych bud przyciągają wzrok i tworzą wyjątkową atmosferę. Goście mogą się rozkoszować zapachem pieczonej kiełbaski, smażonych kasztanów, piernika i innych niemieckich przysmaków.

Oprócz Essen, w niedalekiej odległości (30-40 minut pociągiem) znajdują się też fascynujące miasta Kolonia i Düsseldorf, w których także znajdują się wysoko oceniane jarmarki świąteczne. Za jednym razem możesz więc zobaczyć kilka! W dzień możesz w okolicy zwiedzić liczne muzea sztuki nowoczesnej i dawne, nieczynne już zakłady przemysłowe, przekształcone w parki i muzea. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia.

Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie

4. Budapeszt, Węgry

Jarmark świąteczny w Budapeszcie został uznany w konkursie European Best Christmas Market 2023 za najpiękniejszy w Europie! Jarmark znajduje się w dwóch miejscach: na placu Vorosmarty (Vörösmarty tér) oraz przed Bazyliką św. Stefana (Szent István Bazilika). W obydwu tych miejscach znajdziecie stoiska z pysznym jedzeniem, rękodziełem i darmowymi koncertami. Na drewnianych stoiskach można znaleźć wyjątkowe ozdoby choinkowe, tradycyjne węgierskie produkty spożywcze, a także ciepłe ubrania i akcesoria, które doskonale sprawdzą się w okresie zimy. Dodatkowo przed Bazyliką są wyświetlane laserowe projekcje oraz znajduje się tu lodowisko, które otacza udekorowane świąteczne drzewko.

Warto też udać się do słynnych termalnych źródeł w Budapeszcie i zanurzyć się w ciepłej wodzie w jednym z licznych kąpielisk termalnych, co jest doskonałym sposobem na rozgrzanie się w zimowe wieczory.

jarmark świąteczny w Edynburgu - najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

5. Edynburg, Szkocja

Jeden z najbardziej urokliwych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie znajduje się w Edynburgu, stolicy Szkocji. To miejsce przyciąga tłumy odwiedzających, którzy pragną doświadczyć prawdziwej szkockiej gościnności i świątecznej atmosfery. Jego sercem jest słynny Princes Street Gardens. Tutaj otoczeni zabytkowymi budynkami i widokiem na zamek Edynburg, odwiedzający mogą spacerować po malowniczych alejkach, podziwiać okazałe iluminacje oraz spróbować tradycyjnych szkockich przysmaków.

Nieodłącznym elementem jarmarku w Edynburgu jest lodowisko, na którym można się rozgrzać w rytmie świątecznych melodii. Dodatkową atrakcją jest słynne „Kolejka Świętego Mikołaja”, która zabiera dzieci i dorosłych na przejażdżkę nad jarmarkiem, zapewniając widoki niczym z bajki.

najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie - Kopenhaga

6. Kopenhaga, Dania

Jarmark bożonarodzeniowy w Kopenhadze pulsuje radosną atmosferą świąt Bożego Narodzenia, gdy choinki, dekoracje i światełka pojawiają się na ulicach, obok straganów oferujących drewniane zabawki, ceramikę, ozdoby i grubą dzianinę. Jarmark bożonarodzeniowy w ogrodach Tivoli jest sercem Kopenhagi. Są tutaj przystrojone lampkami drzewa i lodowisko.

Oprócz Tivoli, warto odwiedzić jarmarki w innych częściach miasta, takie jak Nyhavn czy Stary Rynek. Tam również można znaleźć rękodzieło, lokalne przysmaki i pięknie udekorowane stoiska. Przyjemność zakupów uzupełniają koncerty, występy artystyczne i klimatyczna muzyka bożonarodzeniowa.

Dodaj do tego ciepły aromat karmelizowanych migdałów oraz wonny zapach grzanego wina z cynamonem (lokalnie znanego jako glogg)… Brzmi cudownie!

jarmark bożonarodzeniowy w Tallinie

7. Tallin, Estonia

Uważany za jeden z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie – spójrz tylko na zdjęcie powyżej, wygląda jak w bajce! Świąteczna oferta Tallinna to wyjątkowe wydarzenie, umiejscowione w samym sercu pięknego, średniowiecznego miasta, gdzie dachy i brukowane uliczki pokrywa śnieg. Zima przyciąga tłumy na Rynek Ratuszowy – mamy tu ponad 60 drewnianych straganów oferujących ręcznie robione wianki, lokalne dzieła sztuki i rzemiosło, słodycze, miód i dywany z owczej skóry, ale także orkiestry dęte i nieskończoną ilością grup tanecznych.

Święty Mikołaj przybywa na autentycznych saniach zaprzężonych w renifery, by powitać dzieci na festiwalu, zanim pobiegną na przejażdżkę na karuzeli. Największa choinka bożonarodzeniowa w Estonii jest ustawiana przed ratuszem każdego roku od 1441 roku, co czyni ją jednym z najstarszych drzew bożonarodzeniowych wystawianych w Europie.

Stare Miasto Tallinna, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyróżnia się średniowiecznymi murami obronnymi, wieżami i wąskimi brukowanymi uliczkami, które zachowują niezwykły klimat minionych wieków. Ponadto, miasto oferuje bogatą kulturę, a także przepiękne widoki na Morze Bałtyckie oraz nowoczesne centra handlowe, co czyni je fascynującym miejscem do zwiedzania.

żywa szopka bożonarodzeniowa

8. Neapol, Włochy

Jeśli wolisz trochę wyższe temperatury i nie zależy Ci na śniegu w święta, wycieczka do Neapolu na pewno Ci się spodoba. Jedną z najsłynniejszych uliczek w tym mieście jest via San Gregorio Armeno, na której wyrabia się i sprzedaje przez cały rok szopki bożonarodzeniowe – presepi. Są to wyjątkowe dzieła sztuki, mogą być miniaturowe lub olbrzymie, nawiązują do świętych tradycji, ale mogą także przedstawiać postacie z polityki, celebrytów, piosenkarzy itp. Szopki świecą się lub grają. W Neapolu szopka odgrywa dużą rolę i jest niezbędna podczas Świąt, bardziej niż przystrojona choinka.

Żywa szopka bożonarodzeniowa znajduje się na placu Piazza San Gaetano.

Nie można zapomnieć o włoskim jedzeniu podczas odwiedzania jarmarku. Na straganach znajdziesz pyszne świąteczne przekąski, jak panettone, pandoro, kandyzowane owoce, ciasteczka i struffoli – tradycyjne włoskie ciasteczka świąteczne. Są to małe kuleczki ciasta smażone w głębokim oleju i polane miodem. Po polaniu miodem są posypane kandyzowanymi owocami i orzechami.

Oceń artykuł