Najpiękniejsze miasto Lazurowego Wybrzeża – co warto zobaczyć w Nicei? Plan na 3 dni zwiedzania.

Nicea, malowniczo położona na francuskiej Riwierze, to jedno z najpiękniejszych miast śródziemnomorskich. Jej historia sięga starożytności, kiedy to była ważnym portem handlowym i siedzibą greckiego osadnictwa. Z naszego artykułu dowiesz się, co warto zobaczyć w Nicei. A do zobaczenia jest naprawdę sporo, bo w Nicei można poleżeć na plaży, ale i dobrze zjeść, odwiedzić muzea, kupić pamiątki i dobrze się bawić!
Spis treści
Krótko o historii Nicei
Historia Nicei sięga starożytności, gdy to miejsce było zamieszkiwane przez Ligurów i Greków. Została założona około 300 r. p.n.e. przez Fokijczyków (z Fokai, starożytnego miasta greckiego) jako Nikaia, nazwana tak na cześć bogini zwycięstwa Nike. Wkrótce stała się ważnym portem handlowym i obronnym.
W I wieku p.n.e. Rzymianie przejęli kontrolę nad regionem i założyli obok Nicei miasto Cemenelum (dzisiejsza dzielnica Cimiez).
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, w średniowieczu, Nicea znalazła się pod wpływem różnych dynastii i potęg, takich jak Longobardowie, Saraceni i hrabiowie z Prowansji. W XIV wieku Nicea stała się częścią Księstwa Sabaudii.
W XIX wieku Nicea stała się popularnym celem dla arystokracji i artystów, przyciągając ich swoim klimatem i pięknymi plażami.
W 1860 roku Nicea została przyłączona do Francji po traktacie w Turynie, stając się częścią francuskiego terytorium.
Podczas II wojny światowej Nicea była okupowana przez włoskie i niemieckie siły, ale po wojnie odbudowano ją i przywrócono jej rolę turystyczną i kulturalną.
Dialekt i tożsamość regionalna mieszkańców Nicei
Zwróć uwagę, że Nicea została przyłączona do Francji w 1860 r. Z jednej strony na mieszkańców wpływ miała przynależność do Księstwa Sabaudii i bliskość geograficzna Włoch. Z drugiej strony utożsamiali się oni mocno z kulturą prowansalską, tak więc nie czuli się do końca ani Włochami, ani Francuzami.
Po 1860 r. francuska administracja rozpoczęła politykę asymilacji, promując język francuski i ograniczając użycie języków regionalnych. Jednak część mieszkańców czuła silne przywiązanie do swojej sabaudzkiej i włoskiej przeszłości.
Dialekt, jakim posługują się „rdzenni” nicejczycy to niçard, który jest odmianą języka oksytańskiego (dialektu prowansalskiego), ale z wpływami języka liguryjskiego (włoskiego).
Obecnie istnieją ruchy promujące kulturę nicejską, w tym nauczanie dialektu i podkreślanie regionalnej tożsamości. Jednak większość mieszkańców Nicei identyfikuje się jako Francuzi, choć z silnym poczuciem lokalnej odrębności.
Położenie geograficzne Nicei i klimat
Nicea jest położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w regionie administracyjnym Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Odcinek francuskiego wybrzeża, ciągnący się od miejscowości Cassis w kierunku granicy włoskiej nazywany jest Lazurowym Wybrzeżem (fr. Côte d’Azur) lub Riwierą Francuską.
Skąd wzięła się nazwa Lazurowe Wybrzeże? Jest to nawiązanie do pięknego, nasyconego, błękitnego koloru morza w tym regionie Francji.
Klimat Nicei – jaka jest pogoda w Nicei?
W Nicei panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza łagodne i słoneczne zimy oraz gorące i dosyć suche lata.
Pogoda według nas jest tu wspaniała, sezon trwa praktycznie od kwietnia do listopada. W Nicei notuje się prawie 300 dni słonecznych rocznie! Jeśli chodzi o dni deszczowe, to średnio jest ich 60–65 rocznie, głównie w okresie jesienno-zimowym (październik – styczeń).
Wiosną jest 15–20°C, słonecznie i przyjemnie. Od czerwca do sierpnia trwa prawdziwe lato, z temperaturami 25–30, a nawet 35°C. Jesienią wciąż jest ciepło, w granicach 18-25°C, czasami pada. Zimą temperatury powietrza wynoszą 10–14°C w dzień, 4–6°C w nocy. Przymrozki są rzadkie.
Kiedy najlepiej wybrać się do Nicei?
Jak w większości regionów śródziemnomorskich, pogoda jest dobra w zasadzie przez cały rok. Najwięcej dni deszczowych notuje się w listopadzie. Latem z kolei dni często bywają upalne, temperatury sięgają lub przekracza 30°C, jednak nie są one tak męczące ze względu na chłodną bryzę wiejącą od morza 🙂 My zachęcamy do odwiedzin wiosną, pogoda wtedy jest umiarkowana, świeci słońce i kwitną przeróżne kwiaty.
Woda w Morzu Śródziemnym osiąga najwyższą temperaturę w sierpniu – około 24–26°C.
8 najpiękniejszych miejsc i zabytków, które warto zobaczyć w Nicei

1. Promenada Anglików (Promenade des Anglais)
Promenada Anglików, znana z pocztówek i zdjęć, to na pewno jedna z pierwszych rzeczy, którą warto zobaczyć w Nicei, żeby poczuć jej klimat. Ma 7 kilometrów długości, biegnie wzdłuż wybrzeża, jest zawsze zatłoczona, pełna życia i zachwycająca. Po jednej stronie widzimy wspaniałe lazurowe morze, a po drugiej zabudowę starego miasta, luksusowe hotele (np. hotel Negresco opisany niżej) i palmy.
Wzdłuż Promenady biegnie ulica udostępniona dla ruchu samochodowego, następnie deptak z charakterystycznymi białymi ławeczkami, gdzie można usiąść i napawać się widokiem morza i słońcem, a przy samym morzu znajduje się ładna plaża. Wzdłuż deptaka ciągnie się też doskonale utrzymana ścieżka rowerowa.
Część plaży jest prywatna i można kupić miejsce na leżaku z charakterystycznym parasolem w biało-niebieskie pasy, ale większość wybrzeża jest plażą publiczną i wstęp jest wolny.
Trzeba wspomnieć, że plaża jest kamienista i aby wejście do wody było przyjemniejsze, warto założyć klapki 🙂
Historia Promenady Anglików
Została ona zbudowana w XIX wieku z inicjatywy brytyjskich arystokratów, którzy zimowali w Nicei, aby korzystać z łagodnego klimatu. Stąd właśnie pochodzi jej nazwa – budowę rozpoczęto w 1820 roku, a jej pomysłodawcą był Anglik Reverend Lewis Way. Początkowo była skromną ścieżką spacerową, ale później, dzięki rozwojowi miasta, stała się elegancką promenadą o długości 7 kilometrów, biegnącą od starego portu do dzielnicy Fabron.
Zamach na Promenadzie Anglików w 2016 roku
14 lipca 2016 roku Promenada Anglików była miejscem tragicznego zamachu terrorystycznego. Podczas obchodów Dnia Bastylii, ciężarówka kierowana przed 31-letniego Tunezyjczyka z kartą stałego pobytu wjechała w tłum ludzi, którzy przyszli oglądać pokaz fajerwerków. W wyniku ataku zginęło 86 osób, a ponad 200 zostało rannych.
Spacerując wzdłuż Promenady można zauważyć tablice pamiątkowe upamiętniające to wydarzenie. Zastosowano również wzmocnione środki bezpieczeństwa. Zauważysz na pewno betonowe zapory ustawione w celu uniemożliwienia wjazdu pojazdów na deptak. Dodatkowo cała promenada jest objęta siecią monitoringu, często można tu zobaczyć patrole policji.
Pomimo tego wydarzenia i środków bezpieczeństwa, są one dosyć dyskretne i promenada zachowuje swój elegancki klimat. My czuliśmy się tam bardzo bezpiecznie.

2. Hotel Negresco
Nie sposób nie zauważyć fasady tego hotelu podczas spaceru wzdłuż Promenady Anglików. To jeden z najsłynniejszych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Został otwarty w 1913 roku przez rumuńskiego przedsiębiorcę Henriego Negrescu, który chciał stworzyć miejsce przyciągające europejską elitę i arystokrację. Hotel szybko zyskał renomę dzięki swojej elegancji i wyjątkowej architekturze w stylu Belle Époque.
Hotel został zaprojektowany przez francuskiego architekta holenderskiego pochodzenia, Édouarda-Jeana Niermansa. Jest on autorem całości projektu, wbrew powszechnie panującemu mitowi, że słynną kopułę hotelu stworzył Gustave Eiffel. W sumie Hotel Negresco posiada łącznie 119 pokoi i 22 apartamenty.
Gości witają portierzy ubrani na sposób personelu elitarnych mieszczańskich domów z XVIII wieku, noszący kapelusze z czerwonymi pióropuszami. Wnętrze przypomina muzeum, znajdują się tu dzieła sztuki, meble nawiązujące do Belle Époque, marmurowe ściany, a nawet żyrandol skonstruowany z ponad 16 tysięcy kryształów Baccarat, zamówiony przez cara Mikołaja II, który nie mógł go jednak odebrać ze względu na wybuch Rewolucji Październikowej.
W hotelu znajduje się ceniona restauracja Le Chantecler, która posiada dwie gwiazdki Michelin.
W 2003 roku hotel Negresco został wpisany przez rząd Francji na listę narodowych budynków historycznych.

3. Stare miasto (Vieux Nice)
Vieux Nice to historyczne centrum miasta, pełne wąskich uliczek, kolorowych domów i uroczych placyków. Znajdziesz tutaj restauracje, kawiarnie, lodziarnie i sklepy z pamiątkami. Pachnie tu mydłem marsylskim i ziołami prowansalskimi.
Pamiętaj, że w tej części Francji obowiązuje popołudniowa siesta i większość sklepików z pamiątkami jest nieczynna mniej więcej od 14 do 17. Podobnie jest z restauracjami, podają one lunch w południe, a wieczorem otwierają się o 19-20.
Na Starym Mieście warto zobaczyć Katedrę św. Reparaty. Kaplica istniała w tym miejscu już od 1075 roku, a w 1200 postawiono kościół, w kolejnych latach przebudowywany. Ostateczny kształt katedra otrzymała w mniej więcej 1699 roku. Pierwotnie była to budowla gotycka, obecnie ma charakter barokowy.
Kolejnym wartym uwagi budynkiem jest Opera (Opéra de Nice). Została otwarta w 1885 roku, po tym jak wcześniejszy teatr spłonął w pożarze. Nowy budynek zaprojektował architekt François Aune, łącząc w projekcie styl neoklasyczny z elementami baroku. We wnętrzu znajdują się imponujące schody, złocenia, zdobienia, a sufit głównej sali zdobi fresk przedstawiający mitologiczne niebo.
Cours Saleya
Jednym z najważniejszych miejsc na Starym Mieście jest Cours Saleya, dawny plac królewski, który dziś pełni rolę targu kwiatowego i spożywczego. Od rana możesz tu kupić świeże owoce, warzywa, lokalne sery, a także kwiaty. To świetne miejsce na kupno pamiątek – są tu zioła prowansalskie, małe miody z lawendy, niewielkie puszki oliwy i lokalne kosmetyki na bazie roślin.
Tip od nas: kup na Cours Saleya słoiczek lokalnej konfitury, kawałek sera i bagietkę w piekarni. Zabierz przekąskę na plażę i delektuj się smakiem wśród szumu fal 🙂
Przed południem można tu spotkać lokalnych malarzy sprzedających swoje dzieła przedstawiające Niceę, a także panie serwujące słynną soccę – nicejski placek z mąki z ciecierzycy. To idealna przekąska dodająca sił na dalsze zwiedzanie.
W poniedziałki plac zmienia się w targ staroci, pełen antyków i ciekawych bibelotów. Wieczorami Cours Saleya tętni życiem – bary i restauracje serwują świeże owoce morza i lokalne wino.
Poniżej polecajka instagramowego profilu, którego autor pokazuje ciekawe miejsca i wydarzenia w Nicei:

4. Place Masséna
Place Masséna to główny plac Nicei, otoczony eleganckimi budynkami z czerwonymi fasadami, arkadami i charakterystycznymi białymi okiennicami. Plac łączy historyczne Stare Miasto z nowoczesną częścią miasta.
Na środku placu znajduje się marmurowa fontanna z dużym białym posągiem nagiego boga Apolla, otoczonego pięcioma rzeźbami symbolizującymi planety – Ziemię, Marsa, Merkurego, Saturna i Wenus. Fontanna powstała w 1956 roku. W latach 70. uznano, że całkowicie nagi Apollo może gorszyć przechodniów i zasłonięto część rzeźby. Na szczęście teraz możemy podziwiać rzeźbę w całej okazałości 😉
Kolejnym dziełem, które warto zobaczyć, są wysokie słupy rozstawione wokół placu. Na słupach umieszczono siedem figur symbolizujących kontynenty i dialog między kulturami. Wieczorem są pięknie podświetlone, co dodaje placowi uroku.
Przy placu znajduje się centrum handlowe Galeries Lafayette, a idąc na północ, z placu wychodzi ulica handlowa Avenue Jean Médecin z różnymi sklepami m.in. znanych marek odzieżowych.
Idąc na wschód z kolei, znajdziemy się na Promenade du Paillon, prawdziwa oaza w centrum Nicei. Znajdują się tu ogrody, plac zabaw, ławeczki w cieniu i największa atrakcja – fontanna Miroir d’Eau (Lustro Wody).
W upalne dni fontanna to idealne miejsce dla dzieciaków, które pluskają się w płytkiej fontannie, która ma formę prostokątnego placu z dyszami, które co jakiś czas wyrzucają wodę.
Przy fontannie znajduje się też „wodopój” dla spragnionych turystów – Eau D’Azur. Można tam pobrać bezpłatnie świeżą, pyszną wodę, gazowaną lub nie, do własnej butelki.

Place Garibaldi
Idąc wzdłuż Promenade du Paillon dotrzemy do jednego z najbardziej charakterystycznych placów w Nicei – placu Garibaldiego, który był narodowym bohaterem Włoch, a urodził się właśnie w Nicei. Są tu kawiarnie, sklepy i piękna karuzela.
Zwróć uwagę na budynki otaczające plac – zastosowano w ich dekoracji technikę trompe d’oeil, czyli malarstwa iluzjonistycznego. Prawdziwe są okna, okiennice i balkony, a reszta dekoracji to malunki 🙂

4. Wzgórze Colline du Château
Colline du Château oznacza wzgórze zamkowe. To miejsce, które bezsprzecznie warto zwiedzić w Nicei, nawet jeśli nie lubisz wchodzić w górę 🙂 Z jego szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Niceę, Zatokę Aniołów i całe Lazurowe Wybrzeże.
Na wzgórze prowadzą różne drogi, w tym malownicze schody, które zlokalizowane są przy Placu Garibaldi. Jest to dość wymagająca wspinaczka, ale nagrodą są niesamowite widoki. Ewentualnie, na szczyt można wjechać windą – „ascenseur du Château” – co jest wygodną opcją dla tych, którzy wolą uniknąć wysiłku.
Wzgórze zamkowe ma długą historię, sięgającą czasów rzymskich. Choć w średniowieczu stał tu zamek (stąd nazwa), który był twierdzą obronną, w XVIII wieku został zniszczony przez Francuzów.
Główny powód, aby się tu wybrać to oczywiście widok. Ale to nie wszystko, ponieważ jest to również miejsce idealne na odpoczynek od upału i tłumów w centrum. Są tu zielone alejki z ławkami oraz sztuczny wodospad.

5. Port w Nicei (Port Lympia)
U stóp wzgórza zamkowego i w pobliżu starego miasta znajduje się piękny port, którego historia sięga XV wieku. Znany jest pod nazwą Port Lympia i jest otoczony zabytkowymi budynkami o kolorowych fasadach.
Na początku swojego istnienia port był używany głównie do celów handlowych i rybackich. Współczesny wygląd portu zawdzięczamy przebudowie, która miała miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to Nicea stała się częścią Królestwa Sardynii. Port zyskał na znaczeniu jako punkt przeładunkowy i ochrony statków przed burzami.
Współczesny port stał się częścią luksusowej infrastruktury turystycznej, przyciągając zarówno żeglarzy, jak i miłośników rejsów. Spacerując wzdłuż portu, możemy podziwiać wypasione luksusowe jachty bogaczy, ale i mniejsze łódki należące do mieszkańców.
6. Dzielnica Cimiez
Cimiez to jedna z najbardziej prestiżowych i spokojnych dzielnic Nicei, znana z bogatej historii oraz pięknych rezydencji w stylu Belle Époque. Jest tu zdecydowanie mniej turystów, a więcej lokalnych mieszkańców.
Właśnie w Cimiez angielscy arystokraci mieli w XIX wieku swoje rezydencje, przyjeżdzali tu członkowie rodzin królewskich, w tym sama królowa Wiktoria.
Cimiez było niegdyś rzymską osadą znaną jako Cemenelum, do dziś zachowały się tu ruiny rzymskiego amfiteatru, łaźni i fragmenty dawnej osady. Znajduje się tu także klasztor franciszkanów z XV wieku otoczony pięknymi ogrodami, z których rozciąga się widok na miasto. Obydwie atrakcje są dostępne bezpłatnie.
Muzeum Matisse’a
Tuż obok aren Cimiez znajduje się muzeum Henriego Matisse’a, które mieści się w pięknej willi z XVII wieku, prezentuje kolekcję dzieł tego słynnego artysty, który przez wiele lat mieszkał w Nicei. Muzeum prezentuje kolekcję dzieł wielu innych artystów, a sam budynek również jest piękny sam w sobie.
Muzeum Chagalla
W tej samej dzielnicy, nieco na południe, znajduje się muzeum Marca Chagalla (Musée National Marc Chagall), jednego z moich ulubionych artystów. Chagall przez wiele lat mieszkał na Lazurowym Wybrzeżu, które stało się dla niego źródłem inspiracji i miejscem spokoju w ostatnich dekadach jego życia.
Muzeum powstało w 1973 roku, jeszcze za życia artysty. Chagall aktywnie uczestniczył w jego tworzeniu, pomagając w aranżacji sal wystawowych i ogrodów. Znajdziesz tu jego obrazy inspirowane Biblią, rysunki, litografie, rzeźby. Bilety kosztują w przeliczeniu jakieś 35 zł za osobę dorosłą, więc nie jest to wygórowana cena za piękną sztukę i chwilę wytchnienia w klimatyzowanych salach 🙂
7. Park Phoenix
Parc Phoenix to połączenie ogrodu botanicznego i zoologicznego. Znajduje się w pobliżu lotnisko, ale łatwo tam dojechać komunikacją miejską.
Otwarty w 1990 roku, zajmuje powierzchnię ponad 7 hektarów i jest jednym z największych ogrodów tego typu we Francji. Największa atrakcja parku to szklarnia bioklimatyczna (zwana Zielonym Diamentem, diamant vert). Szklarnia o wysokości 25 metrów jest jedną z największych w Europie i podzielona na siedem stref klimatycznych. Znajdziesz tu rośliny tropikalne, egzotyczne palmy, orchidee, a nawet strefę z roślinnością pustynną.
Na terenie parku rozlokowanych jest kilkanaście ogrodów tematycznych, takich jak ogród śródziemnomorski, japoński czy ogród różany. Jeśli chodzi o zwierzęta, to można tu zobaczyć flamingi, papugi, lemury oraz różne gatunki gadów i ryb.

8. Mont Boron
We wschodniej części miasta znajduje się Mont Boron, wzgórze o wysokości około 190 metrów. Stanowi bardzo dobry punkt widokowy i jest zazwyczaj niesłusznie pomijane przez turystów. Ze wzgórza można podziwiać Zatokę Aniołów, Cap Ferrat i Villefranche-sur-Mer.
Na wzgórzu rozciąga się park o powierzchni 57 hektarów, który jest doskonałym miejscem do pieszych wędrówek, joggingu czy pikników. Na szczycie wybudowano w latach 1886-1887 fort Mont Alban, który pełnił rolę obronną dla obszaru Zatoki Aniołów i Villefranche.
Okolica Mont Boron jest znana jako bogata dzielnica z pięknymi willami.
U stóp Mont Boron znajduje się ciekawostka archeologiczna – jaskinia Lazaret (Grotte du Lazaret) z okresu dolnego paleolitu. Po raz pierwszy została przebadana w 1879 roku, a odnaleziono w niej szczątki fauny, muszle morskie, kamienne narzędzia i szczątki ludzkie należące do neandertalczyka.
Jaskinię można odwiedzić za darmo, bez wcześniejszej rezerwacji. Warto jednak sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej.
Okolice Nicei – piękne nadmorskie miasteczka rzut beretem od centrum miasta
Wokół Nicei jest wiele pięknych nadmorskich miasteczek, a rozwinięta sieć komunikacji miejskiej w tym regionie pozwala na bezproblemowe dotarcie do większości z nich bez samochodu. Warto wspomnieć choćby Antibes, Mentonę, Cannes czy Villefranche-sur-Mer. Oto nasze propozycje na jednodniowe wycieczki w okolicy Nicei.

1. Èze
Èze to malownicza miejscowość znajdująca się na wzgórzu, niedaleko Nicei, która oferuje niesamowite widoki na Morze Śródziemne. Szczególnie piękne widoki rozciągają się z ogrodu botanicznego Jardin Exotique. Ogród położony jest na ruinach zamku i znajdziesz tu kaktusy, sukulenty i inne egzotyczne rośliny. Krajobraz zapiera dech w piersiach, zrobisz tu mnóstwo zdjęć 🙂
Historia Èze sięga czasów starożytnych, kiedy była to osada celtycka, a później rzymska. W średniowieczu wioska stała się strategicznym punktem obronnym. Do dziś zachowały się fragmenty średniowiecznych murów, a spacer po jej wąskich uliczkach to jak podróż w czasie. Zamek na szczycie wzgórza został zniszczony w XVIII wieku przez wojska Ludwika XIV, ale jego ruiny wciąż dominują nad wioską.
Podróż z Nicei do Èze zazwyczaj trwa około 30-40 minut, w zależności od środka transportu.

2. Villefranche-sur-Mer
Do Villefranche-sur-Mer warto wybrać się pociągiem. Prosto ze stacji kolejowej dojdziesz do niewielkiego centrum miasta, z kawiarenkami i restauracjami. Plaża (Plage des Marinières) w Villefranche jest położona w przyjemnym zakątku, osłonięta przez wzgórza. Woda jest ciepła, a przy plaży znajduje się bar, gdzie można się posilić i czegoś napić.
Villefranche-sur-Mer zostało założone w XIII wieku przez Karola II Andegaweńskiego, aby chronić tę strategiczną zatokę przed najazdami piratów. Przez wieki pełniło funkcję ważnego portu wojskowego i handlowego, a w XIX wieku zaczęło przyciągać arystokrację i artystów z całej Europy. Obecnie jest to spokojne miasteczko turystyczne.
Ciekawostką miasteczka jest Rue Obscure, tajemnicza, zadaszona ulica z XIII wieku, która biegnie pod domami starego miasta. Służyła jako schronienie w czasach oblężeń.

3. Antibes
Antibes zostało założone przez Greków jako Antipolis już w V wieku p.n.e. i od tego czasu było ważnym punktem handlowym. Przez stulecia miasto zmieniało władców – od Rzymian po Sabaudię – aż stało się częścią Francji. Jego strategiczne położenie sprawiło, że zbudowano tu wiele fortyfikacji (jak Fort Carré), które do dziś stanowią atrakcję turystyczną.
W zamku Grimaldich znajduje się muzeum Pabla Picassa, które prezentuje dzieła stworzone przez artystę, który mieszkał i tworzył w Antibes w 1946 roku. Muzeum oferuje również wspaniałe widoki na morze.
Miasto jest również znane ze swojego portu, Port Vauban, który jest jednym z największych portów jachtowych na świecie. W tym miejscu stacjonują zarówno luksusowe jachty, jak i tradycyjne rybackie łodzie.
Antibes oferuje również całkiem niezłe plaże, takie jak Plage de la Salis i Plage de la Garoupe.
W Antibes zjesz także najlepsze lody na całej Riwierze – w Gelateria del Porto.

4. Monako
Monako to suwerenne księstwo położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, znane jako jedne z najbardziej ekskluzywnych i luksusowych miejsc na świecie. Jest to drugie co do wielkości państwo na świecie, a jednocześnie jedno z najgęściej zaludnionych. Jego głównym miastem jest Monaco-Ville, znane również jako Stare Miasto z wąskimi uliczkami, katedrą z XII wieku i Książęcym Pałacem.
Monako słynie również z legendarnego toru wyścigowego Circuit de Monaco, na którym odbywa się Grand Prix Formuły 1.
Kasyno w Monako
Jednym z najsłynniejszych obiektów w Monako jest oczywiście Kasyno Monte Carlo. Otwarte w 1863 roku, zaprojektowane przez architekta Charles’a Garniera (tego samego, który stworzył operę w Paryżu), stał się ikoną przepychu i symbolem Monako.
Do głównego holu można wejść za darmo i podziwiać wspaniałą architekturę oraz dekoracje. Hol jest otwarty dla zwiedzających przez większość dnia. Jednak jeśli chcesz wejść do sal gier, musisz spełnić pewne warunki – wejście jest płatne (około 17 euro) i obowiązują zasady dress code – nie można wejść w szortach, sportowych butach czy z plecakiem. Panowie powinni mieć marynarkę, a panie strój wieczorowy lub elegancki. Oczywiście musisz mieć ukończone 18 lat i posiadać paszport lub dowód osobisty.
Kasyno słynie z wystawnych wnętrz, zdobionych freskami, marmurem i złotymi detalami. Monte Carlo było wielokrotnie miejscem akcji w filmach, m.in. w przygodach Jamesa Bonda („Golden Eye”) czy w „Ocean’s Twelve”.
Atrakcją samą w sobie jest również podziwianie luksusowych, wypolerowanych na błysk samochodów zaparkowanych przed kasynem 🙂
Pałac Książęcy
Położony na wzgórzu Monaco-Ville, Pałac Książęcy jest rezydencją rodziny Grimaldich od XIII wieku. Codziennie o 11:55 można zobaczyć uroczystą zmianę warty przed pałacem.
Ogród Egzotyczny (Jardin Exotique)
Egzotyczny ogród z setkami gatunków kaktusów i sukulentów z całego świata. Znajduje się na zboczu wzgórza, a spacerując po ścieżkach, można podziwiać przepiękne widoki na Monako i morze. O dziwo nie jest to miejsce oblegane przez turystów, mimo że jest przepiękne!
Port Hercules
To główny port Monako, pełen luksusowych jachtów i restauracji. Idealne miejsce na spacer lub kolację z widokiem na morze. W porcie odbywa się też słynny Monaco Yacht Show, przyciągający fanów superjachtów z całego świata.
Ogrody Japońskie (Jardin Japonais)
Ten spokojny ogród w stylu japońskim to oaza zieleni w sercu Monako. Znajdziesz tu małe wodospady, stawy z karpiami koi i piękne mostki, które tworzą idealne miejsce na odpoczynek. Szału nie ma, ale warto zobaczyć.
A co zjeść w Nicei? Śródziemnomorskie smakołyki
Socca
To tradycyjne danie nicejskie wykonane z cienkiego placka z ciecierzycy, który jest pieczony i podawany na gorąco. Socca ma chrupiącą skórkę z zewnątrz i miękki, wilgotny środek.
Sałatka nicejska
Salade Niçoise – składniki obejmują świeże warzywa, takie jak pomidory, ogórki, sałatę, cebulę, zielone fasolki i czarne oliwki. Dodatkowo, na salatce znajdują się tuńczyk, jajka na twardo, kapary i oliwa z oliwek.
Ratatouille
Ratatouille to tradycyjne danie kuchni prowansalskiej, które jest również popularne w Nicei. Składa się z duszonych warzyw, takich jak bakłażany, cukinia, papryka, cebula i pomidory. Danie jest aromatyczne i pełne smaku, często podawane jako przystawka lub jako dodatek do głównych dań.
Pissaladière
To rodzaj placka cebulowego, charakterystycznego dla Nicei. Ciasto jest cienkie i chrupiące, a na jego wierzchu znajduje się warstwa duszonych cebul, czarnych oliwek, sardeli i ziół. Pissaladière jest daniem często podawanym na przekąskę lub jako przystawka.

Owoce morza
Nicea słynie z doskonałych owoców morza, które są powszechnie dostępne w lokalnych restauracjach i sklepach rybnych. Można tam delektować się świeżymi i smacznymi krewetkami, małżami, ostrygami, langustami i różnymi gatunkami ryb.
Przykładowy plan zwiedzania na 3 dni w Nicei
Dzień 1:
- Rano rozpocznij od spaceru po słynnej Promenade des Anglais. Spacerując po promenadzie, zwróć uwagę na fasadę hotelu Negresco i starą zabudowę części historycznej.
- Następnie udaj się do Starego Miasta (Vieux Nice), gdzie możesz przespacerować się wąskimi uliczkami i i zatrzymując się na kawę w jednej z kawiarni.
- Odwiedź Katedrę Świętej Reparaty, a następnie gmach Opery w Nicei.
- Zatrzymaj się na lunch w jednej z lokalnych restauracji, aby spróbować klasycznych dań nicejskich.
- Po obiedzie udaj się do Portu Lympia i poobserwuj jachty.
- Wieczorem wybierz się na kolację do jednego z eleganckich restauracji wzdłuż promenady, ciesząc się pysznym jedzeniem i widokiem na zachód słońca nad morzem.
Dzień 2:
- Rano wybierz się na wzgórze Colline du Château, skąd można podziwiać panoramę Nicei i morza. Możesz dotrzeć tam pieszo lub skorzystać z windy.
- Zejdź ze wzgórza i spacerując ponownie po starym mieście, przejdź przez Cours Saleya. Kup coś na lunch lub pamiątkę.
- Odwiedź Plac Massèna i odpocznij w okolicy fontanny Miroir d’Eau.
- Następnie udaj się do dzielnicy Cimiez i odwiedź ruiny aren.
- Jeśli masz ochotę, zajrzyj do któregoś z muzeum słynnych artystów – Matisse’a lub Chagalla.
- Popołudnie możesz spędzić na plaży, relaksując się na piasku i kąpiąc się w ciepłych wodach Morza Śródziemnego.
- Wieczorem wybierz się na spacer wzdłuż nabrzeża Promenade des Anglais, ciesząc się atmosferą i kawiarniami przy ulicy.
Dzień 3:
- Rano udaj się do Èze, miasteczka niedaleko Nicei. Możesz tam dotrzeć autobusem.
- Zwiedź Stare Miasto Èze, spacerując wąskimi uliczkami, wypij kawę.
- Koniecznie udaj się do ogrodu egzotycznego w Èze, zrób milion zdjęć widoku 🙂
- Wróć do Nicei, jeśli masz jeszcze siłę, odwiedź Parc Phoenix. Jeśli nie, spędź popołudnie na ławeczce wzdłuż Promenady Anglików, obserwując mieszkańców i turystów.
Mam nadzieję, że nasz artykuł o tym, co warto zobaczyć w Nicei zachęcił Cię do odwiedzenia tego pięknego miejsca na francuskiej Riwierze. Masz ochotę na więcej? Sprawdź nasz przewodnik po Rzymie!
Jak dotrzeć z Polski do Nicei?
Istnieje kilka sposobów dotarcia z Polski do Nicei. Oto kilka najpopularniejszych opcji:
- Samolot: Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Nicei z Polski jest podróż samolotem. Wiele linii lotniczych oferuje połączenia z polskich lotnisk do międzynarodowego lotniska w Nicei. Lot z większych polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, trwa zazwyczaj około 2-3 godzin.
- Pociąg: Alternatywnym środkiem transportu jest podróż pociągiem. Z Polski można dotrzeć do Nicei korzystając z europejskiej sieci kolejowej. Należy jednak pamiętać, że podróż pociągiem może zająć więcej czasu niż samolotem i wymagać przesiadek w różnych miastach.
- Samochód: Jeśli preferujesz podróż drogą lądową, można przejechać samochodem z Polski do Nicei. Trasa może być długa i wymagać kilku dni podróży, ale oferuje również możliwość zwiedzania różnych miast i regionów po drodze. Należy pamiętać o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów, takich jak międzynarodowe prawo jazdy i ubezpieczenie samochodu.
Jak dotrzeć z lotniska w Nicei do centrum miasta?
Po przylocie na lotnisko w Nicei istnieje kilka sposobów dotarcia do centrum miasta. Lotnisko znajduje się stosunkowo blisko centrum miasta. Oto kilka najpopularniejszych opcji:
- Tramwaj: Lotnisko w Nicei jest połączone z centrum miasta siecią tramwajową. Można skorzystać z tramwaju linii T2, który zapewnia bezpośrednie połączenie z lotniskiem do centrum Nicei. Tramwaje kursują regularnie, a podróż trwa około 25-30 minut.
- Autobus: Na lotnisku w Nicei znajduje się wiele linii autobusowych obsługujących różne trasy. Linia 98 jest specjalnie dedykowana podróżnym zmierzającym do centrum Nicei. Autobusy kursują często i podróż trwa około 20-30 minut w zależności od warunków drogowych.
- Taksówka: Można skorzystać z taksówek dostępnych na lotnisku w Nicei. Stanowiska taksówek znajdują się na zewnątrz terminali.
- Wynajem samochodu: Na lotnisku w Nicei istnieje wiele firm wynajmu samochodów, które oferują swoje usługi podróżnym. Wynajęcie samochodu może być atrakcyjną opcją dla tych, którzy preferują niezależność i chcą zwiedzać okolicę na własną rękę. Droga do centrum Nicei zajmuje zazwyczaj około 15-20 minut, w zależności od warunków drogowych.
Transport publiczny w Nicei
Zapewne zastanawiasz się, jak przemieszczać się w czasie Twojej podróży. Transport publiczny w Nicei jest dobrze rozwinięty i oferuje wiele opcji podróżowania po mieście i okolicach. Oto kilka głównych środków transportu publicznego dostępnych w Nicei:
- Tramwaje: W Nicei działa nowoczesna sieć tramwajowa, która jest szybka, wygodna i ekologiczna. Tramwaje kursują regularnie, łącząc różne części miasta, w tym popularne atrakcje turystyczne. Trasy tramwajowe przebiegają przez centrum miasta, dzięki czemu podróżowanie staje się łatwe i wygodne.
- Autobusy: Nicea ma rozbudowaną sieć autobusową, obejmującą zarówno miasto, jak i jego okolice. Autobusy są popularnym środkiem transportu dla mieszkańców i turystów. Istnieje wiele linii autobusowych obsługujących różne trasy, a rozkłady jazdy są dobrze opracowane i regularne. Autobusy w Nicei są wygodne i klimatyzowane, co czyni podróżowanie nimi przyjemnym doświadczeniem. Oficjalny transport publiczny nosi nazwę Lignes d’Azur.
- Rower miejski: Nicea zachęca do korzystania z rowerów Velo Bleu jako środka transportu publicznego. Miasto oferuje system wypożyczalni rowerów, gdzie można wypożyczyć rower na krótki okres czasu i zwiedzać miasto na dwóch kółkach. Istnieje wiele ścieżek rowerowych i stacji, które ułatwiają podróżowanie rowerem w Nicei.
- Pociąg: Nicea ma również dogodne połączenia kolejowe z innymi miastami we Francji i Europie. Dworzec kolejowy w Nicei jest dobrze skomunikowany, a pociągi oferują wygodną opcję podróży do różnych destynacji zarówno w kraju, jak i za granicą.
FAQ
Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Nicei?
Na zwiedzanie Nicei warto przeznaczyć 3–4 dni. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie główne zabytki i poleżeć trochę na plaży, to powinno wystarczyć. Jednak Nicea jest idealną bazą wypadową do zwiedzania całego Lazurowego Wybrzeża, więc i przez 3 tygodnie nie będziesz się nudzić.
Czy w Nicei jest bezpiecznie?
Nicea jest ogólnie bezpiecznym miejscem dla turystów. Warto jednak uważać na kieszonkowców w popularnych turystycznych punktach oraz na plażach. Uważaj też na osoby próbujące Ci sprzedać podróbki markowych ubrań lub akcesoriów.
Czy warto jechać do Nicei?
Zdecydowanie tak! Nicea to perła Lazurowego Wybrzeża, z malowniczymi widokami na Morze Śródziemne, pyszną kuchnią i bogatą historią. To świetne miejsce zarówno na relaks, jak i zwiedzanie.
Kiedy najlepiej jechać do Nicei?
Najlepszy czas na wizytę w Nicei to późna wiosna (maj-czerwiec) lub wczesna jesień (wrzesień-październik). Pogoda jest wtedy ciepła, ale nie upalna, a tłumy turystów mniejsze niż w szczycie sezonu.
Jakie pamiątki przywieźć z Nicei?
Z Nicei warto przywieźć lokalne produkty, takie jak oliwa z oliwek, lawenda, mydła z Prowansji, konfitury z owoców cytrusowych, czy francuskie wino.
Ile kosztuje obiad w Nicei?
Średni koszt obiadu w Nicei to około 15-25 euro w zwykłej restauracji. W bardziej eleganckich lokalach cena może być wyższa.
Ile kosztuje kawa w Nicei?
Kawa w Nicei nie jest tak tania jak we Włoszech, kosztuje około 2-3 euro w kawiarni. W turystycznych miejscach cena może być nieco wyższa.
Na co trzeba uważać w Nicei?
W Nicei warto uważać na tłok w środkach komunikacji miejskiej i na plażach – to miejsca, gdzie najczęściej zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Uważaj również na bardzo intensywne słońce i pamiętaj o kremie z filtrem.
Czy w Nicei jest drogo?
Nicea należy do droższych miejsc we Francji, zwłaszcza w sezonie letnim. Jednak można znaleźć noclegi i jedzenie w przystępnych cenach, jeśli unika się najpopularniejszych turystycznych punktów.
Czy można pić wodę z kranu w Nicei?
Tak, woda z kranu w Nicei jest zdatna do picia i bezpieczna.
Dodaj komentarz