O powolnym podróżowaniu przez życie
 

6 powodów, dla których warto rzucić wszystko i wyjechać w podróż właśnie teraz

Jeśli masz wątpliwości, czy teraz jest dobry czas, żeby rzucić wszystko i wyjechać w długoterminową podróż, ten post jest właśnie dla Ciebie :). Mamy tendencję do odkładania naszych marzeń na nigdy nienadchodzące PÓŹNIEJ. Czasem z lęku (bo co, jeśli się nie uda?), czasem z lenistwa, a czasem dlatego, że lubimy narzekać, jakie to nasze życie jest do bani, a wszystkich innych (szczególnie tych podglądanych na instagramie) dużo fajniejsze, ciekawsze i bardziej ekscytujące. Namawiam Cię jednak, abyś zamiast narzekać, wzięła/wziął życie w swoje ręce i zaczęła/zaczął spełniać swoje marzenia! Dlaczego?

6 powodów, dla których warto rzucić wszystko i wyjechać w podróż właśnie teraz

1. Nigdy nie będziesz młodszy, niż jesteś teraz

Niestety, ale taka jest prawda. Z każdym dniem stajemy się coraz starsi i chociaż wiele osób podróżuje na emeryturze, naprawdę lepiej będzie, jak nie będziesz odkładać tego w nieskończoność! W międzyczasie może wydarzyć się wiele rzeczy, które skutecznie uniemożliwią Ci podróżowanie w przyszłości. Najlepszy czas na rzucenie wszystkiego jest właśnie teraz! (oczywiście, jeśli tego chcesz, bo przecież nie musisz!)

2. Podróżowanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe

A jeśli nie wierzysz, zastanów się nad tym, jak wyglądały podróże jeszcze kilka lat temu. Loty nigdy nie były tak tanie, jak teraz. W internecie nigdy nie można było znaleźć tak wielu wskazówek, jak rzucić wszystko i wyjechać w podróż. Jeszcze nigdy tak wiele osób nie podróżowało po świecie!

3. Miejsca zmieniają się i z każdą chwilą tracą swoje piękno

W dużej mierze ma na to wpływ turystyka. Z każdym rokiem w dzikich miejscach pojawia się coraz więcej turystów. Miejscowi zaczynają patrzeć na nas, jak na chodzące banki wypełnione dolarami. Niestety, ale taka jest prawda. Dlatego tak ważne jest etyczne podróżowanie, o którym napiszę niedługo. Nigdy nie zapomnę zdziwienia, jakie pojawiło się na naszych twarzach, gdy po raz drugi odwiedziliśmy Swanetię w Gruzji. Minęły zaledwie trzy lata od naszego poprzedniego pobytu, a stała się krainą zupełnie nie do poznania! I ilość turystów zwiększyła się o co najmniej 100 %.

podróż dookoła świata

4. Podróż kosztuje mniej, niż Ci się wydaje

Jeżeli Twoje doświadczenie obejmuje jedynie dwutygodniowe wyjazdy, na których często wydaje się sporo kasy (bo przecież to jedne wakacje w roku), może Ci się wydawać, że podróż na dłużej to kupa forsy. Tak naprawdę wszystko zależy od odwiedzanych krajów. Są takie miejsca w których można przeżyć za 15 euro dziennie i nie będzie to budżet „żebraczy” :). Będąc w Mongolii poznaliśmy 53 letnią Francuzkę, o której z pewnością napiszę kiedyś post, która wynajęła swoje mieszkanie we Francji i przez ponad rok podróżowała po Indiach za pieniądze z czynszu. Miała jakieś 15 euro na dzień. W tym czasie widziała Himalaje, ćwiczyła jogę, medytowała… Pamiętaj, chcieć to móc!

5. Podróż otwiera horyzonty

Dlatego, jeśli kiedykolwiek miałaś/miałeś pomysł na własny biznes, ale wszystko zastygło w bezruchu, bo nie wiedziałeś, jak się za to zabrać, podróż to świetny czas, żeby się nad tym zastanowić i po powrocie ruszyć z kopyta! Będąc w drodze nasz mózg pracuje na innych obrotach, jesteśmy dużo bardziej kreatywni, myślimy szerzej, no i budujemy własną odwagę, która  bardzo przydaje się w codziennym życiu.

podróż dookoła świata

6. Jak nie teraz, to kiedy?

Może wydawać Ci się, że za rok będziesz mieć lepszą pracę i większą pensję, z której łatwiej będzie odłożyć pieniądze. Za pięć lat skończysz spłacać kredyt studencki, a za czterdzieści ten na mieszkanie, a wtedy na pewno rzucisz wszystko i wyjedziesz w świat. Tylko co, jeśli będzie już za późno? Nie odkładaj swoich marzeń na kiedyś. Wiadomo, mając wyższe zarobki odłożysz pieniądze w krótszym czasie, ale równie dobrze możesz zacząć zbierać je już teraz. Nie odkładaj spełniania swoich marzeń na później, nieważne, czy jest to podróż dookoła świata, czy zostanie fotografem. Teraz jest najlepszy czas na ich spełnianie.

Wiem, że nie zawsze jest łatwo. Czasem jesteśmy w takiej sytuacji, która nie pozwala nam spełniać swoich marzeń. Ale sama/sam przyznaj, że często jest tak, że odkładamy ich realizację w nieskończoność. Boimy się, że coś się nie uda. Czekamy, aż marzenie samo się spełni. A to niestety tak nie działa. Większość marzeń zależy tylko i wyłącznie od nas i to po naszej stronie leży ich spełnianie. Jeśli Twoim największym marzeniem jest wyruszenie w długoterminową podróż, pobierz darmowy Terminarz Podróżnika, który krok po kroku pokazuje, co należy zrobić przed spakowaniem plecaka i wyruszeniem w drogę. Okazuje się, że od marzeń do ich spełnienia wcale nie jest tak daleko!

motocyklem przez indie

O TRAVEL SLOW

LISTY OD NAS

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Podobało Ci się? Podaj dalej!
 • Głodni Przygód

  Punkt 3 jest dla mnie najistotniejszy. Są miejsca do których wracaliśmy jak np. Lwów czy Bałkany. Przekonaliśmy się, że wiele miejsc z czasem traci swój wspaniały kliamt na rzecz wszechobecnej komercji. Zwiedzać trzeba już, teraz, nie czekając aż dane miejsce stanie się „modne” bo właśnie wtedy zacznie tracić to co w nim najpiękniejsze.

  • Dokładnie, najlepiej pojechać w dane miejsce zanim stanie się modne. Tak samo było u nas z Gruzją ☺

 • To samo tyczy się każdej podróży – także takiej dłuuugiej np dookoła świata 🙂
  My też długo się zastanawialiśmy, nie mogliśmy się zdecydować kiedy, bo nie było nigdy dobrego momentu.
  Aż w końcu stwierdziliśmy, że nie będziemy dłużej czekać i… po prostu ruszyliśmy na 11-miesięcy.
  Do dziś to nasza najwspanialsza przygoda podróżnicza!

  • Post w sumie jest o takiej długiej podróży, bo sami w niej jesteśmy ☺ ciężko wybrać najbardziej odpowiedni moment, bo zawsze znajdzie się coś innego do roboty, ‚ważniejszego’, niż spełnianie marzeń, ale fajnie, że Wam się udało ☺ ciągle jesteście w tej podróży, czy już po?

   • My już wróciliśmy – byliśmy w 2013 roku. Teraz podróżujemy kilka razy w roku na kilka tygodni za każdym razem 🙂 Udanych wojaży!!!