O powolnym podróżowaniu przez życie

W Chinach spędziliśmy ponad półtora miesiąca. Po Państwie Środka podróżowaliśmy dość intensywnie. Odwiedziliśmy Pekin, Kaszgar, prowincję Syczuan, Yunnan, Yangshuo i Hongkong. Przez cały ten pobyt spędziliśmy kilka nocy w chińskich mieszkaniach, kilkadziesiąt godzin w pociągach i setki godzin na jedzeniu pysznego jedzenia. Poniżej dzielę się spostrzeżeniami, które zaobserwowaliśmy w tej części świata.

13 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pojedziesz do Chin

1 Chińczycy plują

Plują wszędzie, gdzie się da, nawet w pociągu, w mieszkaniu, na klatce schodowej. No dosłownie wszędzie. Czasem zdarzy się tak, że naplują Ci pod nogi i nikt, zupełnie nikt poza Tobą, nie zwróci na to uwagi.

2 Jedzenie w Chinach uzależnia

Nie mam pojęcia, jak to się dzieje i właściwie o co chodzi, ale im dłużej nie ma mnie w Chinach, tym bardziej tęsknię za chińskim żarciem. Tym prawdziwym chińskim żarciem, które z warszawskim chińczykiem z Kondratowicza nie ma nic wspólnego. I chociaż będąc w Chinach nie mogłam powiedzieć, że jest to moja ulubiona kuchnia, teraz mogę to powiedzieć, a nawet muszę! I już nie dziwię się, dlaczego mój mąż po pierwszej wizycie w Chinach cały czas opowiadał o tamtejszym jedzeniu. Uzależnia![/vc_column_text]

3 Bilety na pociąg trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem

W przeciwnym wypadku nie dostaniesz ich wcale albo będziesz jechać najniższą klasą (w wagonie siedzącym, niekoniecznie z miejscówką). Biorąc pod uwagę odległości, jakie trzeba pokonać w Państwie Środka, zdecydowanie lepiej kupić bilety wcześniej.

4 Chiny to nie bazar

W Twojej wyobraźni Chiny to jeden wielki bazar tysiąclecia? Nic bardziej mylnego. Prędzej niż targowisko, znajdziesz tutaj ogromne centrum handlowe, dziesięć razy większe od Arkadii, a zakupy zrobisz w sklepach typu Zara i New Balance. Nie mam pojęcia skąd biorą się nasze chińskie centra, w których śmierdzi plastikiem i buty „skórzane” kosztują 10 zł. W Chinach o takie miejsca naprawdę trudno.

5 Chiny to kraj mocno rozwinięty

Myślisz sobie, że Chiny to kraj trzeciego świata? Może było tak dwadzieścia lat temu, ale w tym momencie Chiny już dawno przegoniły Polskę na poziomie gospodarczym, jeśli nie Europę.

6 Śniadanie w Państwie Środka zjesz od 5.30 do 8.30 rano

Później na pyszne pierogi, czy naleśniki nie masz nawet co liczyć. Chińczycy wstają wcześnie, około 5 rano na ulicach rozstawiają się wózki z jedzeniem. Jeśli jesteś śpiochem, musisz być przygotowany na  to, że na śniadanie będziesz musiał zjeść obiad :D.

Chiny

7 Chińscy kierowcy to szaleni kierowcy

Nigdy nie zapomnę drogi przez góry w prowincji Syczuan, którą pokonywaliśmy autobusem. Wyprzedzanie na zakręcie, na czołowe, tuż nad przepaścią? Czemu nie!

8 Wejściówki do parków narodowych kosztują kilkaset złotych

Za pomocą wysokich cen biletów chiński rząd stara się ograniczyć ilość osób odwiedzających parki narodowe. Trudno mi sobie wyobrazić, ile byłoby w nich ludzi, gdyby nie tak wysokie ceny?

9 W Chinach zjesz dobrze praktycznie wszędzie

Ja wiem, że znowu o jedzeniu, ale to naprawdę jedna z ważniejszych części podróży po Państwie Środka. W Chinach raczej nie musisz obawiać się, że coś nie będzie Ci smakować (z pominięciem najbardziej turystycznych miejsc). Zjesz dobrze praktyczne wszędzie. Nawet paskudnie wyglądająca buda potrafi zaserwować taką zupę, o której będziesz śnić do końca swoich dni!

10 Jeśli nie masz smartfona, na towarzyskim spotkaniu w Państwie Środka będziesz się nudzić!

Kojarzycie te sceny z filmów, kiedy grupa znajomych wychodzi razem na pizzę i piwo, a potem wszyscy siedzą w swoich telefonach? Tak właśnie jest w Chinach! Nikogo raczej nie interesuje, czym zajmujesz się w swoim kraju, skąd pochodzisz, co właściwie się je w Polsce. Ważne, że można było zrobić sobie z Tobą zdjęcie i wrzucić je na fejsa, a później poskrolować instagrama w Twoim towarzystwie.

11 Twoim przyjacielem stanie się offlinowy tłumacz Google

Niestety, mało chińczyków mówi po angielsku, a często jeśli już mówią, na niewiele się to zdaje, bo i tak ciężko ich zrozumieć. Dlatego bez tłumacza działającego offline ani rusz! Bo jak inaczej zamówić cokolwiek w restauracji? W aplikacji jest możliwość tłumaczenia ze zdjęcia, więc wystarczy zeskanować zdjęcie menu i dowiadujemy się, co dana restauracja może nam zaserwować. To jest naprawdę pomocna sprawa!

12 Będziesz czuć się jak gwiazdor, bo każdy będzie chciał zrobić sobie z Tobą selfie

Dosłownie każdy! Nieważne, że właśnie jesz obiad w knajpie, spacerujesz po parku, zwiedzasz zabytki, czy jedziesz pociągiem. Zawsze jest dobry czas na selfie! Czasem zostaniesz zapytany o zgodę, ale niestety, najczęściej zostanie ono zrobione z partyzanta, nawet, jeśli nie będziesz miał na nie najmniejszej ochoty.

13 W Chinach nie możesz prowadzić samochodu, jeśli nie masz chińskiego prawa jazdy

Widzę w tym pewną logikę. Właściwie wszystkie znaki drogowe, jakie widziałam, były napisane w chińskim alfabecie, więc utrudnianie (lub uniemożliwianie) obcokrajowcom prowadzenia pojazdów wydaje się mieć jakiś sens. Nie mam jednak pojęcia, jak wygląda sprawa wynajmu skutera w Chinach. Ktoś z Was próbował?

Chiny to specyficzny kraj, który potrafi zmęczyć na dłuższą metę. Różnice kulturalne między nami, a chińczykami są ogromne, czasem wydaje mi się, że niemożliwe do pokonania. Wiesz, że aby kupić samochód jako chińczyk musisz dostać na to zgodę od rządu? Czasem trwa to latami… Jest wiele tego typu sytuacji, w których wolność w Państwie Środka jest ograniczana. W kraju nadal czuć kult białego człowieka. Meksykanka, którą poznaliśmy w Chengdu, pracująca w Chinach jako nauczycielka angielskiego, mówiła nam, że gdyby była blondynką mogłaby zarabiać DWA RAZY WIĘCEJ! Czy to nie szaleństwo?

Byłaś/byłeś w Państwie Środka? Jestem bardzo ciekawa Twoich spostrzeżeń na temat tego kraju. Czy dodałabyś/dodałbyś do tej listy coś od siebie?

[/vc_column][/vc_row]
Podobało Ci się? Podaj dalej!